Ile zarabia zakonnica? Czy ich sytuacja jest, aż tak zła?

Katarzyna
Newsy
10.08.2021 11:37
Ile zarabia zakonnica? Czy ich sytuacja jest, aż tak zła?

Temat duchownych, kościoła i wynagrodzeń budzi niemałe zainteresowanie. Ile więc zarabiają zakonnice?

Zdjęcie Ile zarabia zakonnica? #1

Miesięczne wynagrodzenie

Osoby chodzące do pracy otrzymują wynagrodzenie z faktu jej wykonywania i jest to ich stały przychód. Duchowni czy zakonnice nie mają jednak stałego przychodu i ich zarobki budzą niemałe zainteresowanie w społeczeństwie. Nawet w mediach od czasu do czasu pojawiają się reportaże na temat zarobków osób duchownych. Zainteresowanie budzi zarówno pensja księży, jak i zakonnic. Ile więc zarabiają kobiety w habitach? Odpowiadamy!

Wydatki zakonnic

Przywdzianie habitu wcale nie sprawia, że wydatki się zmniejszają lub całkowicie nikną. Zakonnica jak każdy człowiek ma swoje potrzeby, takie jak jedzenie, zakup ubrań, chęć uczestniczenia w wydarzeniach kulturowych czy zakup damskich środków czystości. Potrzebuje więc pieniędzy, aby te potrzeby opłacić. W największej części kościół w Polsce utrzymuje się z ofiar wiernych. Taka sama zasada panuje we Włoszech i Francji. Okazuje się, że zakonnice nie otrzymują żadnej pensji za swoją posługę dla Kościoła lub jest ona naprawdę niewielka.

Śluby ubóstwa 

Zakonnice podobnie jak mężczyźni składają śluby ubóstwa, a więc nie dysponują żadnym majątkiem. Za swoją posługę dla Kościoła nie otrzymują jednak zbyt wysokiego wynagrodzenia, a przeciwieństwie do księży, którzy mają dodatkowy „dochód” ze sprawowanych liturgii czy uczenia religii w szkołach. Bardzo często klasztory korzystają z prac zakonnic, które uprawiają rośliny czy hodują zwierzęta. Często ich dzień zaczyna się wcześnie rano, aby móc wykonać wszystkie nałożone na nie obowiązki.

Placówki prowadzone przez zakonnice 

W 2019 roku siostry zakonne prowadziły niemal 400 przedszkoli, 115 szkół podstawowych, ponadpodstawowych i specjalnych, 64 placówki opiekuńczo-wychowawcze, 29 domów opieki czy 47 punktów wydawania żywności. Stałą posadę zakonnice otrzymują, jeśli uczą katechezy w szkole. Pozostałe siostry zakonne są zdane na łaskę pracodawcy, gdzie często pracują bez podpisania umowy o pracę czy zlecenia. Składki za takie zakonnice odprowadzane są z Funduszu Kościelnego, jednak są one niewielkie, a więc emerytura również wypłacana będzie w minimalnej wysokości.

Tania siła robocza

Watykańska gazeta „Women, Church, World” opisała, że praca zakonnic to wręcz wykorzystywanie ich jako taniej siły roboczej. Gazeta ta również apelowała, aby zakonnice otrzymywały za swoją posługę wynagrodzenie, które pokryje ich osobiste wydatki. Często zakonnice usługują księżom czy innym hierarchom kościoła i zajmują się praniem, gotowaniem czy sprzątaniem. Pomimo że są ważną częścią Kościoła, to nie traktuje się ich na równi z księżmi. Siostry zakonne nie zawierają żadnych umów, a ich wynagrodzenie jest często bardzo małe lub w ogóle go nie otrzymują.