W jakim wieku najlepiej jest wziąć ślub? Naukowcy podają konkretny wiek

Katarzyna
Newsy
12.07.2021 20:36
W jakim wieku najlepiej jest wziąć ślub? Naukowcy podają konkretny wiek

Zmiana stanu cywilnego nie ma daty ważności. Naukowcy określili jednak w jakim wieku najlepiej jest wziąć ślub.

Zdjęcie W jakim wieku najlepiej jest wziąć ślub? Naukowcy podają konkretny wiek #1

Ślub i wesele 

Każda para decyduje się na zawarcie ślubu w doborowym dla siebie czasie. Czasami na drodze do "sakramentalnego tak" młodej parze stają życiowe problemy. Najczęściej są to problemy finansowe, ponieważ zorganizowane ślubu to spory wydatek finansowy. W związku z tym data ślubu się odwleka, a miesiące mijają.

Wyczekiwany dzień 

Datę ślubu każda z par wybiera według własnych wymagań lub oczekiwań. Jedni wolą brać ślub wiosną a inni latem. Czasami również data ślubu zostaje wybrana poprzez dostępne akurat terminy. Wiele części układanki należy ze sobą zgrać, a to nie jest proste, ponieważ jest och dość sporo. Mowa tu o dostępności sali, wybranego zespołu czy wolnym terminie w kościele.

Zły moment 

Okazuje się, że można jednak wziąć ślub w złym momencie życia, co może doprowadzić do nawet do rozpadu małżeństwa lub depresją jednego z małżonków. Według badaczy zbyt wczesne lub zbyt późne wzięcie ślubu może doprowadzić do tego, że „bajka” nie skończy się szczęśliwie. Według nich szczęście w związku gwarantuje wzięcie ślubu w odpowiednim wieku.

Badania nad optymalnym wiekiem na ślub

Naukowcy z kanadyjskiego University of Alberta wzięli pod lupę korelacje między wiekiem zwarcia małżeństwa a późniejszym odczuwanym szczęściem z tego tytułu. Bazując na grupie 405 ochotników, chcieli sprawdzić, w jakim stopniu zawarcie związku małżeńskiego w danym wieku przekłada się na odczuwany poziom szczęścia. Na podstawie eksperymentu doszli oni do wniosku, że osoby, które wstępowały w związek małżeński w podobnym wieku, co rówieśnicy były później szczęśliwsze i cechowały się wyższą samooceną. Pary, które zdecydowały się na ślub we wczesnym wieku miały natomiast skłonności do depresji.

Trzy grupy badanych

Osoby, które wzięły udział w eksperymencie, zostały podzielone na trzy grupy tj. w oparciu o kryterium czasu kiedy zawarli związek małżeński, czyli „wcześnie”, „w oczekiwanym czasie” i „zbyt późno”. Dla pań termin wcześniej oznaczał zmianę stanu cywilnego przed 23 rokiem życia (22% badanych). „W oczekiwanym czasie” natomiast dla kobiet oznaczało ślub w wieku od 23 do 27 lat (45% badanych), a „późno” po 27 urodzinach (33% badanych). U panów natomiast analogicznie był to czas do 26 urodzin (29% badanych), w wieku od 27 do 30 lat (38% badanych) i ponad 30 lat (33% badanych).

Zdjęcie W jakim wieku najlepiej jest wziąć ślub? Naukowcy podają konkretny wiek #2

Skłonności depresyjne 

Z badań wynikło również, że osoby, które zawarły związek małżeński w oczekiwanym czasie lub późno nie miały skłonności depresyjnych w przeciwieństwie do osób, które zawarły związek małżeński w młodym wieku. Wpływ na to mógł mieć fakt, że nie otrzymały one odpowiedniej edukacji, wcześniej zostali rodzicami oraz wylądowali w pracy, która nie przynosiła im szczęścia.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną