Rozstanie to niemiłe doświadczenie w życiu każdej pary. Niektórzy jednak chcą dać sobie po rozstaniu drugą szansę dlaczego? Odpowiadamy!
Rozpad związku
Nie zawsze rozstanie oznacza, że dwoje ludzi już się więcej nie spotka. Stare powiedzenie mówi, że nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki. Niektórzy partnerzy jednak po rozstaniu chcą dać sobie drugą szansę. Rozstanie się dwóch osób, zazwyczaj oznacza, że jednej ze stron coś nie pasowało i nie była ona w stanie dłużej tego tolerować. Niektóre pary są tak wybuchowe, że nawet po małej sprzeczce potrafią się rozstać. Niezależnie od tego, co doprowadziło do rozstania, niektóre pary chcą dać miłości drugą szansę i postanawiają się znów zejść. Co nimi kieruje? Jakie mają motywacje? Na te pytania odpowiada Jagna Ambroziak, psycholog kliniczny i psychoterapeuta, jak również autorka książki "Garderoba".
Doskwiera im samotność
Gdy dzieli się życie z drugą osobą, to wolny czas zostaje wypełniony. Po rozstaniu mamy nagle tego wolnego czasu za dużo i nie wiemy co z nim zrobić. Wcześniej wypełniała nam ten czas bliska osoba, a teraz już jej nie ma. Czujemy się wtedy mniej stabilnie i bezpiecznie, ponieważ partner był naszą ostoją i „kryjówką” przed światem zewnętrznym. U niektórych osób odczucie samotności jest tak duże, że dają oni związkowi drugą szansę, aby go znów zapełnić.
Zaczynają dostrzegać zalety partnera
W związku zazwyczaj zdarzają się lepsze i gorsze dni, a nikt z nas nie jest idealny. Każdy z nas ma swoje wady, które bardziej lub mniej denerwują drugą połówkę. Często nieodpowiednie zachowanie partnera doprowadza do rozstania w związku. Rozłąka powoduje jednak, że zamiast wad partnera zaczynamy dostrzegać jego zalety. Zaczynamy wtedy myśleć, że w sumie powód rozstania nie był tak „mocny”, żeby się rozstawać całkowicie i wtedy dajemy związkowi drugą szansę.
Nie radzą sobie sami
Wspólne życie powoduje, że w związku mamy podział obowiązków, swoje przyzwyczajenia czy ulubiony sposób spędzania czasu. Po rozstaniu często czujemy się pozbawieni wartości lub nie potrafimy sobie z tym poradzić. Niektóre pary postanawiają do siebie wrócić, aby życie znów toczyło się utartym torem, z którego płynie wiele korzyści.
Traumatyczne wydarzenia
Często impulsem do powrotu do wspólnego życia są traumatyczne wydarzenia, które przydarzają się jednej ze stron. Utrata bliskiej osoby, zdrowia czy pracy, to impulsy, które powodują, że fundament naszego życia zostają zachwiane. Wtedy szukamy pocieszenia w znanych ramionach oraz bezpieczeństwa, które oferują. Były partner wie jak postępować z nami w trudnych sytuacjach i jak nas pocieszyć w traumatycznych chwilach.
Rozmowa jako ważny element
Jagna Ambroziak prowadzi terapię dla par i w swojej pracy pomaga ludziom wypracować między sobą komunikację, która zazwyczaj prowadzi do porozumienia. Dzięki szczerej rozmowie są oni w stanie wytłumaczyć sobie, co nie pasowało im podczas związku i co doprowadziło do rozstania. Ważne jest, aby potrafić mówić, ale również słuchać tego, co ma nam do powiedzenia partner, bez oceniania go czy wypominania wcześniej wypowiedzianych słów. Zdaniem psychoterapeutki kluczowe w procesie odbudowy związku jest to, by na nowo partnerzy zaciekawili się sobą.