Dlaczego podczas burzy nie można gotować rosołu?

Patrycja
Newsy
28.06.2021 20:40
Dlaczego podczas burzy nie można gotować rosołu?

Dlaczego podczas burzy nie można stać przy oknie? Czemu lepiej się wtedy nie kąpać? Czy piorun może wpaść do domu? Poznaj najpopularniejsze przesądy związane z burzą! Czy znasz je wszystkie?

Burze i wiara w przesądy

Na przełomie czerwca i lipca nasz kraj często nawiedzają burze i nawałnice. Wiele osób odczuwa silny lęk przed tymi gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. Kiedyś chroniono się przed nimi w  niezwykłe sposoby. Część z przesądów i wierzeń przetrwała po dziś dzień. Sprawdź, czy znasz najpopularniejsze przesądy związane z burzą!

Czy znasz te przesądy związane z burzą?

Gromnica na parapecie

Dawniej wiele osób chroniło się przed piorunami, stawiając na parapecie zapaloną gromnicę. Świeca miała zagwarantować ochronę Matki Boskiej Gromnicznej i ochronić dom oraz jego mieszkańców przed żywiołem.

Gałązki brzozy

Wierzono, że skuteczną ochronę przed burzą zapewnią gałązki brzozy, porozstawiane w różnych pomieszczeniach w domu. Zbierane były podczas procesji Bożego Ciała sprzed ołtarzy i w czasie nawałnicy miały odegnać pioruny.

Kwaśnienie rosołu

To często powtarzany przesąd. Podczas burzy nie warto gotować rosołu, ponieważ i tak skwaśnieje. Podobnie sprawa wygląda z mlekiem, która w czasie tego atmosferycznego zjawiska ma się zepsuć. Nie ma żadnych dowodów potwierdzających, żeby takie zjawiska faktycznie na siebie oddziaływały.

Zakaz kąpieli

Inny przesąd głosi, że w czasie burzy nie wolno brać kąpieli. Woda jest znakomitym przewodnikiem prądu. Dlatego jeśli podczas burzy znajdziemy się w bezpośrednim kontakcie z wodą, a jednocześnie w obszarze narażonym na wyładowania, może porazić nas piorun. Oczywiście znacznie większe ryzyko występuje na otwartej przestrzeni, nad jeziorem lub morzem, a nie w wannie, czy pod prysznicem.

Czerwony kolor

Dawniej wierzono, że podczas burzy nie powinniśmy nosić ubrań w kolorze czerwonym, ponieważ to silnie przyciąga wyładowania atmosferyczne.

Psi ogon

Radzono też uważać na psy i nie przebywać w ich towarzystwie, jaki że ich ogon miał przyciągać pioruny.

Zasłonięte lustra

W czasie burzy pospiesznie zasłaniano wszystkie lustra, jakie znajdowały się w domu, ponieważ uważano że mogą przyciągnąć do domu pioruny i inne nieszczęścia. Uważano, że podczas burzy można w nich zobaczyć zmarłą osobę lub upiora, dlatego nikt się w nich wtedy nie przeglądał.

Piorun nie uderza dwa razy w to samo miejsce

To oczywisty mit. Piorun jest w stanie nawet kilkukrotnie uderzyć w to samo miejsce. Na przykład w nowojorski wieżowiec Empire State Building, piorun uderza co najmniej 25 razy w ciągu roku.