Nieodpłatne posiłki i napoje? Obowiązki pracodawcy podczas upałów.

Katarzyna
Newsy
22.06.2021 18:21
Nieodpłatne posiłki i napoje? Obowiązki pracodawcy podczas upałów.

Na dworze wysokie temperatury, sprawdźcie więc, jakie obowiązki ma pracodawca w związku z upałami.

Zdjęcie Upał a pracodawca. Jakie ma obowiązki? Sprawdź! #1

Wysokie temperatury 

Ostatnimi czasy w Polsce mieliśmy do czynienia z upałami, o których alarmowało również IMGW. Wysokie temperatury nie są odpowiednie dla naszego organizmu, dlatego należy odpowiednio o siebie dbać podczas wysokich temperatur na dworze. Należy pic dużo napojów i nawadniać organizm, nosić nakrycie głowy oraz luźne i przewiewne ubrania, jak również spędzać jak najwięcej czasu w domu lub w zacienionych miejscach oraz unikać mocnych promieni słonecznych.

Obowiązki pracodawcy podczas upałów 

Większość z nas chodzi jednak do pracy, więc nie można schować się w domu podczas upałów. Obowiązek pracy należy wykonać, nawet wtedy, gdy z nieba „leje się” żar. Pracodawca ma jednak obowiązek zapewnić nam jak najlepsze miejsce pracy podczas trwania upałów. Sprawdźcie, jakie obowiązki i prawa ma pracodawca podczas upałów.

Nieodpłatne posiłki i napoje

Według Kodeksu Pracy pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom podczas upałów lub innych uciążliwych warunków pracy napoje oraz posiłki, jeśli są one niezbędne ze względów profilaktycznych. Podczas upałów należy pić dużo wody, a więc pracodawca powinien nieodpłatnie zapewnić ją pracownikom, aby mogli nawadniać organizm podczas godzin pracy. Jeśli pracownicy pracują na otwartej przestrzeni, to napoje powinny być im zapewnione już przy 25 stopniach Celsjusza, jeśli natomiast pracują w zamkniętych pomieszczeniach, to przy 28 stopniach Celsjusza. Takie obowiązki wynikają zarówno z Kodeksy Pracy, jak i przepisów BHP. Jeśli pracodawca nie spełni tego wymogu, to grozi mu nawet kara do 30 tys. złotych.

Zdjęcie Upał a pracodawca. Jakie ma obowiązki? Sprawdź! #2

Skrócenie dnia pracy

Pracodawca w trosce o zdrowie swoich pracowników może również zdecydować się na skrócenie dnia pracy, jeśli na dworze panuje upał. Taka decyzja nie odbije się na wynagrodzeniu pracowników, ponieważ pracodawca nie może pomniejszyć wypłaty za czas, który był nieprzepracowany z jego polecenia.

Obniżenie temperatury w miejscu pracy

Podczas wysokich temperatur pracodawca powinien również postarać się o obniżenie temperatury powietrza w miejscu pracy. Jeśli jest taka możliwość, to powinien on zamontować klimatyzację, która na stałe podczas pracy obniży temperaturę powietrza. Nie jest to jednak obowiązek i jeśli zakup i montaż klimatyzacji przewyższa jego możliwości finansowe, to powinien on zamontować w biurze np. wiatraki czy rolety w oknach.

Zdjęcie Upał a pracodawca. Jakie ma obowiązki? Sprawdź! #3

„Specjalni” pracownicy

Podczas upałów pracodawca powinien zwrócić uwagę na pracowników, którzy są np. w ciąży lub jeśli są to osoby starsze. Dla takich osób upały są jeszcze bardziej uciążliwe, dlatego pracodawca powinien o nich odpowiednio zadbać. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną