Wapno - czy rzeczywiście uratuje nas przed alergią?

Patrycja

Zdrowie

13.05.2021 10:52

Wapno - czy rzeczywiście uratuje nas przed alergią?

Calcium, inaczej wapno w formie tabletki musującej traktowane jest przez wiele osób jako pierwsza pomoc, gdy w powietrzu zaczynają krążyć alergeny. Czy to prawda, że jest najlepszym środkiem na uczulenie? Sprawdźmy, jakie ma właściwości i jakie jest jego zastosowanie!

 

Zdjęcie Wapno - czy rzeczywiście uratuje nas przed alergią? #1

To, że wapno jest sprawdzonym sposobem na uczulenie to już powszechne stwierdzenie. Najpopularniejszą formą jest wapno do picia w musujących tabletkach, ale występuje także w tabletkach do łykania, ssania, syropach czy granulkach.  Uważa się, że pomaga ono złagodzić objawy alergii takie jak łzawienie oczu, katar sienny, wysypka, a nawet opuchlizna. Przypisuje mu się także właściwości pomagające w walce z przeziębieniem. Co na to najnowsze badania?

 

Wapno a alergia

Badania przeprowadzane w latach 90. sugerowały, że wapno wspomaga wyciszyć symptomy uczulenia. Jednak najnowsze badania alergologiczne podają tę tezę w wątpliwość, a ponadto wykazują, że wapno nie tylko nie jest pomocne w walce z alergią, ale może nam nawet zaszkodzić. Dzięki Badaczom z Warszawskiego Uniwersytetu dowiemy się, dlaczego wapno nie jest dobrym wyborem, jeśli chcemy zahamować reakcję alergiczną.

 

Specjaliści z WUM pod okiem immunologa dr hab. N. med. Wojciecha Feleszko poddali dorosłych pacjentów próbom alergicznym. Przez trzy dni pacjenci podzieleni na dwie grupy otrzymywali preparaty z wapnia i placebo. U chorych z alergicznym zapaleniem nosa lub astmą wykazano jednakową skuteczność wapnia co placebo. Sam fakt, że wapno nie zadziałało to jeszcze jednak nie wszystko. Po przeprowadzonych badaniach specjaliści odradzają stosowanie preparatów z tą substancją u alergików.

 

Autorzy badania odkryli, że związki wapnia osłabiają działanie leków przeciwhistaminowych, czyli tych które zażywamy, by złagodzić objawy alergii. Największą szkodę wyrządzamy sobie jednak wtedy, gdy przyjmujemy wapno i jeszcze silniejsze leki takie jak kortykosteroidy.

 

Zdjęcie Wapno - czy rzeczywiście uratuje nas przed alergią? #2

Wapno a przeziębienie

Aktualnie nie ma badań, które potwierdzałyby skuteczność stosowania preparatów wapniowych w przebiegu przeziębienia. Wiemy natomiast, że nie wskazane jest przyjmowanie wapna przy utrudnionym odksztuszaniu, ponieważ zagęszcza ono dodatkowo wydzielinę oskrzelową. Ponadto ogranicza ono skuteczność leków, które mają za zadanie rozrzedzenie tejże zalegającej wydzieliny i ułatwienie jej odksztuszania. Biorąc powyższe pod uwagę, możemy przyjąć, że stosowanie preparatów z wapniem w leczeniu przeziębienia to kolejny mit.

Właściwości i zastosowanie wapna

Stosowanie preparatów wapniowych w zalecanych dawkach wywiera pozytywny wpływ na nasz organizm.  Jest ono składnikiem tkanki kostnej, wpływa na prawidłowe przewodnictwo nerwowe i kurczliwość mięśni. Znalazło wiec zastosowanie w leczeniu niedoborów i profilaktyce osteoporozy. Jest także niezbędnym elementem w procesie krzepnięcia krwi. Ponadto jest naturalnym preparatem, który pozwala na usunięcie z organizmu metalu ciężkiego, jakim jest ołów. Jego suplementowanie powinny wziąć wiec pod uwagę osoby, które zawodowo mają kontakt z tym metalem. W grupie ryzyka są tu stolarze, pracownicy hut miedzi, cynku, pracownicy zakładów wytwarzających szkło kryształowe, akumulatory, kable czy czcionki drukarskie. Przyjmowanie przez nich wapna pomoże w ochronie wątroby i całego organizmu.

Zdjęcie Wapno - czy rzeczywiście uratuje nas przed alergią? #3

Ciekawostka

Specjaliści nie potrafią odpowiedzieć na pytanie, skąd wzięły się rozbieżności między badaniami z lat 80. i 90. a obecnymi. Jednak owa nieścisłość skłoniła ich do sprawdzenia jak daleko siega przekonanie, że wapno łagodzi objawy alergii. Okazuje się, że mit o skuteczności tego preparatu jest obecny tylko w kilku państwach Europy. Po wapno sięgają Polacy, Ukraińcy, Czesi, Węgrzy, Rumuni i Bułgarzy, w pozostałych krajach świata nikt nie stosuje roztworu wapnia podczas alergii. Fakt ten powinien dać nam do myślenia.