Przymusowy urlop? Czy pracodawca może wysłać na Nas na urlop wbrew naszej woli?

Katarzyna
Newsy
26.04.2021 22:22
Przymusowy urlop? Czy pracodawca może wysłać na Nas na urlop wbrew naszej woli?

Dla każdej osoby pracującej przysługuje urlop wypoczynkowy. Czy można go kumulować? Okazuje się, że nie.

Zdjęcie Do kiedy trzeba wykorzystać urlop z zeszłego roku? Odpowiadamy! #1

Dużo pracy 

Zdarza się, że w pracy mamy tyle roboty, że nie jesteśmy w stanie skorzystać z urlopu wypoczynkowego. W tamtym roku poprzez epidemię koronawirusa wiele osób nie zdecydowało się na wzięcie urlopu, ponieważ nie było możliwości wyjazdu na wakacje czy za granicę. W związku z tym dla wielu osób urlop wypoczynkowy z poprzedniego roku został przeniesiony na rok bieżący.

Praca zdalna i ograniczenia 

Zeszły rok upłynął dla większości z nas na pracy zdalnej oraz braku wyjazdów za granicę w celu odpoczynku. Wiele krajów nie chciało przyjmować turystów, linie lotnicze odwoływały loty, a w Polsce też nie zawsze była możliwość wybrania się do hotelu czy wynajęcia domku letniskowego. Wielu Polaków zdecydowało się więc na niekorzystanie z urlopu w 2020 roku i „przeniesienie” go na rok 2021.

Urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy powinien być jednak wybrany w danym roku, za który przysługuje. W takim wypadku urlop wypoczynkowy za 2020 rok, powinien być wykorzystany do 31 grudnia 2020 roku. Przepisy prawa mówią, że pracodawca za niewykorzystany urlop wypoczynkowy powinien wypłacić pracownikowi ekwiwalent lub przenieść go na kolejny rok. Według kodeksu pracy, taki urlop nazywa się urlopem zaległym i powinien on być wykorzystywany w pierwszej kolejności. Okazuje się, że tak kumulować urlopu nie można bez końca, a czas na jego wykorzystanie jest określony.

Zdjęcie Do kiedy trzeba wykorzystać urlop z zeszłego roku? Odpowiadamy! #2

Przepisy prawa pracy

Według przepisów prawa pracy niewykorzystany urlop z zeszłego roku należy wykorzystać do 30 września roku kolejnego. Przez kwarantannę, ograniczenia czy izolację wiele osób nie skorzystało z urlopu wypoczynkowego. Pracodawca ma więc prawo wysłać pracownika na urlop bez jego zgody w dogodnym dla siebie (pracodawcy), a nie pracownika terminie i pracownik nie może wtedy odmówić wykorzystania owego urlopu. Urlop ten może wynosić nawet 30 dni. W ustawie covidowej wykazano również, że urlop zaległy powinien zostać wykorzystany przez pracownika w terminie do 30 września, w innym przypadku urlop ten przepadnie.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną