Co zrobić z poświęconą palmą wielkanocną po świętach?

Katarzyna

Styl życia

23.03.2021 13:43

Co zrobić z poświęconą palmą wielkanocną po świętach?

Już w tę niedzielę będziemy obchodzić Niedzielę Palmową. Co powinno się zrobić z taką palmą później? Podpowiadamy!

Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa to dzień, kiedy do kościoła chrześcijanie przynoszą również palmy do poświęcenia. Następnie przynosimy je do domu i stawiamy w widocznym miejscu. Prawo Kanoniczne mówi, że „Rzeczy święte przeznaczone aktem poświęcenia lub błogosławieństwa do kultu Bożego, należy otaczać czcią i nie wolno nimi posługiwać się do użytku świeckiego lub niewłaściwego, chociaż są własnością osób świeckich (kanon 1171)”.Nie wolno więc wyrzucać jej do kosza, ponieważ byłoby to zignorowanie tej prawdy oraz niepostąpienie według wiary chrześcijańskiej. Co więc można z taką palmą zrobić, skoro nie można jej wyrzucić? Podpowiadamy!

Dekoracja domu

Według tradycji chrześcijańskiej poświęconą plamę powinno wykorzystać się do dekoracji domu. Można taką plamę włożyć za obraz religijny lub za krucyfiks, gdzie będzie się trzymać. Najlepiej jest wcześniej taką palmę wysuszyć, aby trzymała się w niezmienionej formie. Jeśli palma jest dość duża, to może być również ozdobą, jako bukiet. Wystarczy włożyć ją do wazonu, ale nie wlewać do niego wody, aby nie zaczęła gnić. Jeśli palma będzie się znajdować w widocznym miejscu, to będzie nam przypominać o Niedzieli Palmowej i męce Pańskiej, która jest czytana w ramach liturgii.

Zdjęcie Co zrobić z poświęconą palmą wielkanocną po świętach? #1

Spalić lub zakopać

Palmę wielkanocną można też spalić, lub zakopać. Taka forma jest dopuszczalna w wierze chrześcijańskiej, ponieważ ogień jest znakiem oczyszczenia z grzechu, a zakopanie w ziemi symbolizuje kruchość naszego życia na ziemi. Palmę najlepiej zakopać na terenie naszego domu, aby chroniła nasz dom od chorób i nieszczęść.

Zdjęcie Co zrobić z poświęconą palmą wielkanocną po świętach? #2

Odnieść do kościoła

Okazuje się, że poświęconą palmę wielkanocną można również odnieść do kościoła. Ksiądz na pewno znajdzie dla niej zastosowanie, ponieważ to właśnie z palm wielkanocnych robi się popiół, którym posypywane są nasze głowy w Środę Popielcową. Jeśli nie chcemy więc trzymać jej w domu, to możemy zanieść ją z powrotem do kościoła.

Zdjęcie Co zrobić z poświęconą palmą wielkanocną po świętach? #3