Pieniądze wpływające na konto, nie zależnie od posiadania pracy czy zarobków to chyba marzenie każdego obywatela. Czy nasze państwo za niedługo to marzenie spełni?
Dodatkowe pieniądze
Dodatkowe pieniędzy cieszą każdego, w tym bardziej, jeśli dostaje się je za darmo. Obecnie, jednak jeśli nie chodzi się do pracy to o stałe wynagrodzenie trudno, a za coś trzeba żyć.
Bywa jednak i tak, że pomimo stałej pracy i wynagrodzenia, ciężko jest zawiązać koniec z końcem. Raty kredytu, wydatki na mieszkanie czy jedzenie, małe przyjemności czy obligatoryjne wydatki potrafią znacząco "odchudzić" nasz portfel i konto bankowe.
Opiekuńcze państwa
W niektórych krajach państwo pomaga obywatelom, którzy żyją od pierwszego do pierwszego. Na przykład w Danii rodzice wychowujący dzieci powyżej 18 roku życia mogą liczyć na dodatkowe świadczenie od państwa.
W państwie tym można też zarejestrować się jako bezrobotny i wrócić do swojego kraju, w celu poszukiwania pracy, a Dania będzie wypłacać zasiłek dla bezrobotnych w pełnej wysokości.Państwo polskie również chce pomagać swoim obywatelom i wprowadzić tzw. Bezwarunkowy Dochód Podstawowy.
Dodatek bez względu na dochody
Nowe świadczenie socjalne, jakie zostało wymyślone przez rząd, miałoby zostać przyznane każdej dorosłej osobie w wysokości 1200 zł, a dziecku w wysokości 600 zł. Dzięki temu nikomu nie powinno braknąć na przysłowiowy chleb.
Państwo miałoby wypłacać takie świadczenie co miesiąc bez względu na to, czy dana osoba pracuje, czy nie. Znaczenia nie miałby tu również dochód uzyskiwany z innych źródeł.
Stałe wsparcie
Takie świadczenie oprócz benefitów materialnych miałoby spełnić również inny cel. Przede wszystkim wprowadzenie "Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego" zapewniłoby stałe wsparcie dla osób, które są potrzebujące. Teraz, aby otrzymać pomoc od państwa należy spełniać kilka kryteriów, gdzie jednym z nich jest kryterium dochodowe, po którego przekroczeniu pomoc się już nie należy.
W związku z tym wiele osób zamiast pójść do pracy i w ten sposób zarabiać pieniądze, woli nie pracować i otrzymywać pomoc od państwa "za darmo".
Ogromne obciążenie
Taki pomysł ma jednak zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Niektórzy zauważają, że taka inicjatywa to ogromne obciążenie finansowe dla naszego państwa i zastanawiają się, skąd nimi państwo wzięłoby na to pieniądze.
Dodatkowo taka forma wsparcia może zniechęcić niektóre osoby do pracy lub zachęcić dotychczas pracujące do jej porzucenia.
Otrzymywanie funduszy na życie od państwa bez żadnego wkładu własnego, to idealny sposób na powiększenie bezrobocia w naszym kraju. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego państwo musiałoby przeznaczyć na takie świadczenie aż 376 miliardów złotych rocznie.