Przyczyny i objawy zapalenia żołądka

Patrycja

Zdrowie

28.02.2021 18:41

Przyczyny i objawy zapalenia żołądka

Zapalenie błony śluzowej  żołądka może mieć tak samo różne przyczyny, jak i objawy. Odczuwalnych symptomów nie możemy lekceważyć, ponieważ nieleczone zapalenie błony śluzowej żołądka wiąże się z nieprzyjemnymi powikłaniami i zwiększeniem ryzyka rozwoju choroby nowotworowej.

Zdjęcie Przyczyny zapalenia żołądka i jelit - przyczyny, objawy, jak leczyć. #1

 Zapalenie błony śluzowej żołądka często nazywane jest także katarem żołądka lub nieżytem żołądka. Zapalenie żołądka to choroba układu pokarmowego dająca charakterystyczne objawy z jego strony. Jest ona związana z podrażnieniem błony śluzowej, która znajduje się w żołądku. Pojawić może się wskutek złej diety, nadużywania alkoholu lub zakażenia bakteryjnego. Najczęstsze przyczyny, jak i objawy opisane zostały poniżej.

 

Przyczyny zapalenia żołądka

Nadużywanie alkoholu

Alkohol spożywany w dużych ilościach działa toksycznie na nasz organizm. Wywołuje szereg nieprzyjemnych dolegliwości, a pierwszymi odczuwalnymi  skutkami nadużywania alkoholu są dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Przyczynia się on do silnego podrażnienia błony śluzowej żołądka, wywołując bóle brzucha, owrzodzenia, biegunki, refluks, wymioty i przewlekłe nudności.

Przyjmowanie leków drażniących błonę śluzową żołądka

Lekami, które mają największy wpływ na podrażnienie błony śluzowej żołądka, są leki przeciwzapalne z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), a w szczególności aspiryna. Po ich przyjmowaniu mogą pojawić się zaburzenia ze strony układu pokarmowego, takie jak nudności, biegunki, wymioty czy zgaga. Wskutek częstego przyjmowania leków może rozwinąć się przewlekły stan zapalny żołądka, pojawić mogą się wrzody, wystąpić krwawienia z przewodu pokarmowego. Ryzyko występuje zawsze, zwiększa się natomiast w związku ze stosowaniem większych niż zalecane dawki i dłuższym niż wskazany czasem leczenia. Aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, podczas przyjmowania leków zaleca się, przyjmowanie leków chroniących żołądek, które zmniejszają wydzielanie kwasu solnego i powlekają błonę śluzową tego narządu.

Zakażenie bakteryjne

Bakteria, która powoduje wiele groźnych chorób ze strony górnego odcinka przewodu pokarmowego to helicobacter pylori. Jedną z chorób, jakie wywołuje, jest właśnie zapalenie błony śluzowej żołądka, ponadto może spowodować chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, zwiększa także ryzyko nowotworów żołądka. U niektórych osób infekcja ta może przebiegać bezobjawowo, niektórzy pacjenci cierpią jednak z powodu problemów żołądkowych takich jak niestrawność, ból w nadbrzuszu, nudności, wzdęcia, biegunka i wymioty.

Alergia pokarmowa

Alergia pokarmowa może dawać bardzo różne objawy, od pokrzywki na skórze poprzez nieżyt nosa i migrenę, aż po objawy ze strony układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. Jednym z następstw alergii pokarmowej może być reakcja ze strony błony śluzowej żołądka. Charakterystyczne odczuwalne symptomy to ból w nadbrzuszu, wymioty i biegunki po spożyciu pokarmu, przewlekłe objawy dyspeptyczne takie jak uczucie pełności w nadbrzuszu, odbijanie, nudności, brak łaknienia i zgaga.

Niewydolność nerek

Niewydolność nerek wpływa na funkcjonowanie wszystkich narządów i tkanek w naszym organizmie. Przy ostrej niewydolności nerek możliwy jest rozwój stanu zapalnego błony śluzowej żołądka, a nawet krwawienia z przewodu pokarmowego. Objawami zapalenia żołądka spowodowanego niewydolnością nerek są mdłości, wymioty, brak apetytu i ból za mostkiem. Dodatkowe niepokojące symptomy to drżenie rąk i nóg, zatrzymywanie wody w organizmie, obrzęki pod oczami, kłopoty z koncentracją.

Stres

Stres może wywoływać, aż 80% chorób poprzez osłabianie naszego układu odpornościowego. Osoby zestresowane są bardziej podatne na różnego rodzaju infekcje, niektóre nowotwory, gorzej także reagują na szczepionki. Lista chorób wywoływana przez przewlekły stres jest bardzo długa, może wyzwalać lub zaostrzać objawy ze strony układu pokarmowego, w tym zapalenie błony śluzowej żołądka i wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Pasożyty

Stan zapalny żołądka mogą powodować pasożyty, a jednym z nich jest Giardia lamblia, która pasożytuje w jelicie cienkim. Obecność tego pasożyta w organizmie działa toksycznie i alergizująco, może powodować zaburzenia ze strony żołądka, a w tym zapalenie błony śluzowej. Nieleczona może powodować nawet nowotworowe zmiany w żołdaku. Najczęstsze objawy to bóle brzucha, wzdęcia, biegunka.

Dieta

Przyczyną zapalenia błony śluzowej żołądka może być zła dieta, spożywanie zbyt ciepłych lub zbyt zimnych potraw i napojów, a także szybie i łapczywe jedzenie.

Objawy zapalania żołądka

Objawy zapalenia żołądka opisane zostały przy każdej z możliwych przyczyn. Mogą się różnić w zależności od tego, co powoduje stan zapalny, niektóre są jednak bardzo charakterystyczne i pojawiają się często niezależnie od podłoża choroby. Są to:

 • Mdłości
 • Wymioty
 • Wzdęcia
 • Częsta czkawka
 • Zgaga
 • Pieczenie w przełyku
 • Odbijanie
 • Uczucie pełności w nadbrzuszu
 • Ból nadbrzusza
 • Krwawienie z przewodu pokarmowego
 • Ból za mostkiem
 • Ból w dołku podsercowym
 • Ból pod prawym łukiem żebrowym

Ważne

Nieleczone, długotrwające zapalenie błony śluzowej żołądka ma bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu i nasze zdrowie. Przewlekłe zapalnie żołądka może doprowadzić do wielu poważnych schorzeń przewodu pokarmowego. Może także zwiększyć ryzyko wystąpienia nowotworu.