„Mamo”, „Tato”, czyli jak powinniśmy mówić do swoich teściów po ślubie?

„Mamo”, „Tato”, czyli jak powinniśmy mówić do swoich teściów po ślubie?

Ślub zmienia wiele spraw w życiu młodej pary. Między innymi każdy z małżonków zyskuje „nowych” rodziców. Jak się do nich zwracać po ślubie?

Zdjęcie „Mamo”, „Tato”, czyli jak powinniśmy mówić do swoich teściów po ślubie? #1

Ślub i małżeństwo

Ślub to ważne wydarzenie w życiu każdej pary. Pomimo że poznajemy rodziców drugiej połówki wcześniej, to po ślubie stają się oni już naszymi prawdziwymi teściami. Czasami bardzo ich lubimy, a czasami nie pałamy do nich miłością. Jak więc się do nich zwracać po ślubie?

"Mamo", "Tato"

W polskim zwyczaju przyjęło się, że po ślubie powinniśmy się zwracać do teściów „mamo” i tato”. Skoro małżeństwo w wierze chrześcijańskiej tworzy z dwojga ludzi jedność, to rodzice jednej strony stają się rodzicami drugiej. Jest to najbardziej odpowiedni zwrot do teściów pod względem wiary chrześcijańskiej, jeśli zawarliśmy sakrament małżeństwa.

Zdjęcie „Mamo”, „Tato”, czyli jak powinniśmy mówić do swoich teściów po ślubie? #2

„Pani”, „Pan”

Jednak nie każdy jest w stanie zacząć tytułować mamą lub tatą swoich teściów, tym bardziej, jeśli nie jesteśmy z nimi w bardzo przyjacielskich stosunkach. Można więc w takim wypadku pozostać na stopie formalnej i zwracać się do nich per Pani lub per Pan. Nadal będzie to zwrot pełen szacunku i skoro robiliście tak przed ślubem, to możecie praktykować to nadal. Jest to opcja bezpieczna, którą wybiera całkiem spore grono osób. Jeśli nie macie z teściami częstego kontaktu, to forma ta jest jak najbardziej na miejscu.

Zdjęcie „Mamo”, „Tato”, czyli jak powinniśmy mówić do swoich teściów po ślubie? #3

"Teściowo", "Teściu"

Ta forma trochę dziwnie brzmi, dlatego wybiera ją mało osób. Wydaje się też oschła i taka mało sympatyczna. Możemy w rozmowie z innymi mówić „moja teściowa/ mój teściu”, jednak przy bezpośrednim zwracaniu się do nich nie brzmi to dobrze.

Zdjęcie „Mamo”, „Tato”, czyli jak powinniśmy mówić do swoich teściów po ślubie? #4

Po imieniu

Po imieniu teściom mówi się raczej w USA czy na Zachodzie. U nas taka forma jest mało akceptowalna i raczej jej nie używamy. Dzieje się tak dlatego, że uważamy to za przejaw niegrzeczności. Zasady dobrego wychowania mówią, że do osób starszych od nas nie powinniśmy mówić po imieniu. Jeśli osoba starsza zaproponuje przejście na „ty”, to wtedy możemy tak robić. Jest to wygodniejsza opcja i najlepsza z tu zaproponowanych, która brzmi nieoficjalnie, ale za to uprzejmie.

Zdjęcie „Mamo”, „Tato”, czyli jak powinniśmy mówić do swoich teściów po ślubie? #5

Bezosobowo

To ostatnia możliwość, jak można zwracać się do teściów. Taka bezosobowa forma jest najpopularniejsza wśród młodych osób. Należy jednak się pilnować, aby nie popełnić jakieś gafy. Trzeba też wtedy odpowiednio formułować zdania oraz zwroty. Jeśli z teściami widujecie się często, to ta forma jest trochę skomplikowana

Zdjęcie „Mamo”, „Tato”, czyli jak powinniśmy mówić do swoich teściów po ślubie? #6
Katarzyna

Polecane