Co dzieje się z naszym ciałem, gdy cały dzień siedzimy w domu? Psycholożka wyjaśnia

Co dzieje się z naszym ciałem, gdy cały dzień siedzimy w domu? Psycholożka wyjaśnia

Epidemia koronawirusa sprawiła, że część z nas większość czasu spędza teraz w domu. Jak to wpływa na nasze ciało? Zdanie psychologów na ten temat jest jednogłośne.

 

Zdjęcie Co dzieje się z naszym ciałem, gdy cały dzień siedzimy w domu? Psycholożka wyjaśnia #1

Epidemia i lockdown

Epidemia koronawirusa i związany z nią pierwszy, jak i drugi lockdown spowodował, że teraz większość dnia spędzamy w domu. Praca zdalna, e-lekcje czy zamknięta większość ośrodków rozrywki powoduje, że spędzamy w domu całe dnie i tylko od czasu do czasu wychodzimy na zakupy czy na spacer.

Nie spędzamy już tak dużo czasu na dworze, ponieważ minusowe temperatury czy szybkie zachody słońca temu nie sprzyjają. Takie zachowania nie wypływają jednak pozytywnie na nasze ciało.

Negatywne skutki lockdownu

Psycholodzy zalecają, aby przełamać tę rutynę i od czasu do czasu wybrać się na dłuższy spacer niż tylko do sklepu po zakupy. Brak możliwości spotykania się z rodziną czy znajomymi oraz długie przebywanie w czterech ścianach ma negatywny wpływ na nasze zdrowie.

I nie chodzi tu tylko o brak aktywności fizycznej i spadek kondycji, które odbijają się na zdrowiu fizycznym, ale również cierpi na tym nasze zdrowie psychiczne.

Zdrowie psychiczne i fizyczne

Na temat negatywnych skutków zbyt długiego siedzenia w domy wypowiedziała się psycholożka kliniczna dr Jo Daniels w rozmowie z portalem stylist.co.uk. Według niej nie ma nic dziwnego w tym, że wiele osób nie ma już ochoty wychodzić z domu. Przed czas lockdownu wiele osób przestawiło się na tryb hibernacji.

Skoro wiele spraw możemy załatwić bez wychodzenia z domu, to idziemy na łatwiznę i tak właśnie robimy. Mimo wszystko powinniśmy się od czasu do czasu „zmusić” do wyjścia z domu.

Zdjęcie Co dzieje się z naszym ciałem, gdy cały dzień siedzimy w domu? Psycholożka wyjaśnia #2

Zalecane wyjście z domu

Według Dr Daniels ruch na świeżym powietrzu jest bardzo ważny i wpływa zarówno na nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Długie spacery czy aktywność fizyczna na świeżym powietrzu pozwala nam pozbyć się stresu oraz napięcia, które się w nas kumulują. Dodatkowo uwalniają się wtedy endorfiny, czyli hormony szczęścia oraz wzrasta nasz poziom odporności.

Spotkania z innymi osobami są ważne

Bardzo ważne jest również spotykanie się z bliskimi czy znajomymi. Co prawda jest to teraz utrudnione, jednak pomimo wszystko nie powinniśmy z tego rezygnować. Można przecież spotykać się z zachowaniem dystansu społecznego czy innych obostrzeń.

Spotkanie twarzą w twarz z inną osobą sprawia, że nie skupiamy się tylko na swoich rozterkach czy zmartwieniach. Dzięki takim spotkaniom nie czujemy się cały czas winni, zagubieni czy zdołowani. Spotkania pozwalają nam spojrzeć na życie z innej perspektywy oraz poprawiają nam nastrój. To bardzo ważne w czasie epidemii, gdy dociera do nas wiele smutnych czy negatywnych informacji.

Katarzyna

true

Polecane