10 rad jak wytrwać w postanowieniu

Katarzyna

Styl życia

04.01.2021 20:51

10 rad jak wytrwać w postanowieniu

Sylwester i Nowy Rok to czas, kiedy masz wiele pozytywnej energii i w związku z nowym rokiem chcesz coś zmienić w swoim życiu. Każda z nas zapewne zna powiedzenie „nowy rok, nowa ja”, które tak często jest wypowiadane w styczniu. Jak więc wytrwać w swoich postanowieniach i nie porzucić ich po kilku tygodniach? Poznaj kilka rad, które ci w tym pomogą! 

Nowy rok, nowa ja

Nowy rok to czas, kiedy chcesz coś zmienić w swoim życiu. Świąteczna i noworoczna zaduma sprawiają, że masz ochotę na rozpoczęcie czegoś nowego. Slogan „Nowy rok, nowa ja” jest teraz często używany. Aby jednak wytrwać w swoich postanowieniach trzeba czegoś więcej, niż silnej woli. Poznaj kilka rad, które pomogą w wytrwaniu w noworocznych postanowieniach.

1) Odpowiednie postanowienie

Na początek powinnaś wybrać takie postanowienie, które jest realne i możliwe do zrealizowania. Nie ma co się wybierać z motyką na księżyc. Nie warto stawiać sobie wyzwań, które pomimo tego, że są ambitne to bardzo trudne do spełnienia. Może to cię zniechęcić już po kilku dniach ich  stosowania, a nie o to przecież chodzi.

2) Postaw postanowienie, a nie życzenie

Na początek musisz odpowiednio określić swoje postanowienie. Odpowiednie jego nazwanie pozwoli, lepiej je wprowadzać w życie. Określ swoje postanowienie, a nie życzenie. Zamiast noworocznego postanowienia „będę zdrowa”, lepiej zaznacz, jak masz zamiar do tego dążyć. Opisz, w jaki sposób chcesz osiągnąć dane postanowienie i się tego trzymaj.

Zdjęcie 10 rad jak wytrwać w postanowieniu #1

3) Mierz siły na zamiary

Na początku nowego roku zawsze jesteś pozytywnie nastawiona i czujesz, że mogłabyś góry przenosić. Zazwyczaj w formułowaniu noworocznych postanowień kierują tobą emocje. W tym wypadku nie są one dobrym doradcą. Postawienie sobie poprzeczki zbyt wysoko spowoduje, że możesz się szybko zniechęcić. Lepiej stawiaj na małe postanowienia, które będą w „zasięgu twojej ręki”. Z biegiem czasu możesz podnosić poprzeczkę wyżej i wcale nie musisz z tym czekać do kolejnego nowego roku.

4) Słuchaj innych

Czasami wady, które dla ciebie są bardzo „rażące”, dla innych mogą nie mieć znaczenia. Przy podejmowaniu swoich postanowień możesz kierować się też zdaniem innych. Popatrzenie na siebie „oczami innych” może spowodować, że to inna wada ogranicza twój rozwój. Przysłuchaj się opiniom innych i wtedy podejmij decyzję o tym, co chcesz w sobie zmienić.

5) Nie kuś losu

Wytrwanie w postanowieniu nie jest prostą sprawą. Jeśli chcesz w nim wytrwać, to powinnaś unikać miejsc czy sytuacji, które mogą doprowadzić do osłabienia twojej woli. Jeśli masz słabość do fast foodów, to nie przechodź obok restauracji szybkiej obsługi czy nie daj się namówić innym, żebyś się tam z nimi wybrać. Unikanie miejsc do pokus, jest pośrednio unikaniem samych pokus. 

6) Wspomóż się lekturą

Jeśli chcesz zwalczyć wybraną przez siebie radę, warto również sięgnąć po odpowiedni literaturę, która wspomoże cię w jej zniwelowaniu. Jest wiele poradników, które pozytywnie cię nastawią i pomogą w wytrwaniu w postanowieniu. W wolnej chwili warto po nie sięgnąć i „podbudować się” psychicznie.

7) Wyrób w sobie nawyk

W wytrwaniu w postanowieniu może pomóc ci również wyrobienie w sobie nawyku. Na początku nie jest to łatwe, ale według badań potrzeba robić coś przez 21 dni, aby weszło to w nawyk. Na początku masz większy zapał do działania, jednak później  on maleje. Warto więc w jego miejsce wyrobi nawyk, który z upływem czasu będziemy wykonywać automatycznie.

Zdjęcie 10 rad jak wytrwać w postanowieniu #2

8) Nie zniechęcaj się

Każdego po pewnym czasie dopadają wątpliwości i jest to normalne. Nie daj się jednak tym zniechęcić, mimo że na początku może nie widzisz efektów. Myślenie w sposób pesymistyczny nie podbuduje twojej wiary i wytrwałości. Zamiast się dołować, lepiej podbuduj się tym, jak daleko udało ci się zajść lub wytrwać. Takie myślenie sprawi, że będziesz optymistycznie nastawiona do dalszej walki ze swoimi słabościami.

9) Nie folguj sobie

Skoro postawiłaś sobie postanowienie, to nie możesz w żaden sposób go łamać lub go „naciągać”. Folgowanie sobie może doprowadzić do tego, że całkowicie zrezygnujesz z postanowienia, nawet o tym nie wiedząc. Lekkie „odstąpienia” mogą przerodzić się w większe i w ostateczności dojdziesz do wniosku, że „po staremu” w sumie też było dobrze. Jeśli wyznaczyłaś już sobie cel, to musisz się go trzymać.

10) Unikaj stresu i przemęczenia

Gdy jesteś przemęczona lub zestresowana wtedy łatwiej o złamanie swoich „przyrzeczeń”. Szybciej możesz się wtedy „złamać” i zrezygnować ze swojego postanowienia. Stres i przemęczenie osłabia motywację i wolę, które są niezbędne do wytrwania w swoim celu. Wysypiaj się i zdrowo odżywiaj, a na pewno nie „dopadnie” cię zwątpienie i brak celowości w swoim postanowieniu.