Gdy myślimy o grudniu, to na myśl przychodzą nam święta Bożego Narodzenia oraz Sylwester. Już czujemy smak wigilijnych potraw oraz widzimy w wyobraźni te pięknie przystrojone domy i ogródki. Tysiące światełek rozbłyskują wtedy swoim blaskiem i tworzą niepowtarzalną atmosferę. Ten piękny widok mogą jednak zburzyć nieświecące światełka lub ich poszczególne lampki. Jak temu zaradzić i naprawić zepsute lampki dowiecie się z poniższego artykułu.
Piękne oświetlenie
Czasami w głowie wykreuje nam się już pomysł pięknie oświetlonego domu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz i gdy przychodzi już do jego realizacji, to plany psują nam zepsute światełka. Najłatwiej jest pójść wtedy do sklepu i kupić nowe oświetlenie. Możemy jednak temu zaradzić i je naprawić we własnym zakresie. Wystarczy do tego miernik z funkcją testowania ciągłości obwodu.
Rodzaje oświetlenia
W dzisiejszych czasach możemy kupić oświetlenie w wersji z żarówkami lub diodami LED. Jeśli nasz sznur lampek jest wyposażony w żarówki, to zazwyczaj są one połączone szeregowo. W takim wypadku musimy sprawdzić każdą żarówkę osobno i zobaczyć czy jest ona sprawna. W takim oświetleniu prąd może przepływać przez żarówkę w obie strony i nieważne jest, z której strony podłączymy sznur takich lampek do prądu. Inaczej jest w przypadku światełek LED, gdzie są one półprzewodnikami, dlatego przepuszczają one prąd tylko w jednym kierunku.
Naprawa lampek
Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy żarówka jest dobra, jest sprawdzenie jej żarnika. Jeśli zauważymy, że góra żarówki jest ciemna, to oznacza, że żarnik się spalił. Czasami żarówki te są ta małe, że nie jesteśmy w stanie tego sprawdzić. Możemy więc w celu precyzyjnego określenia przydatności żarówki użyć do tego celu miernika – multimetru.
Sprawdzenie żarówek
Na początku należy włączyć miernik oraz ustawić pokrętło na pozycji oznaczającej sprawdzanie obwodów lub diody. Na wyświetlaczu powinna pojawić się wtedy cyfra 1, która oznacza, że obwód jest przerwany, czyli prąd nie dochodzi. Następnie należy wziąć do ręki każdą żarówkę i sprawdzić ją miernikiem. Jeśli po przyłożeniu jej do miernika pokaże on cyfrę zbliżoną do zera, to oznacza to, że żarówka jest sprawna i przepuszcza prąd. Jeśli po przyłożeniu żarówki miernik nadal będzie wskazywał wartość 1, to znaczy, że prąd nie przechodzi. Takim sposobem powinniśmy sprawdzić każdą żarówkę, aż odkryjemy, które „zawiniła” i ją wymienić. Wtedy światełka na pewno na nową rozbłysną.
Inne przyczyny
Należy jednak pamiętać, aby przed rozpoczęciem pracy ze światełkami wyłączyć je z prądu, aby nie doszło do porażenia prądem. Jeśli po sprawdzeniu i wymienieniu spalonych żarówek, lampki nadal nie świecą, to może to wynikać z zepsutego kabla przewodowego, który w ogóle nie odprowadza prądu do światełek. Wtedy najlepiej jest nie naprawiać samemu gniazdka od lampek, ponieważ możemy wtedy doprowadzić do zwarcia i całkowitego zepsucia lampek.