Pomimo tego, że symptomy COVID-19 są jasno określone, każdy z nas przechodzi go nieco inaczej. Kaszel, trudności w oddychaniu i gorączka to kluczowe wskazówki, że być może złapaliśmy koronawirusa. Zdarza się jednak, że nawet nie mamy świadomości tego, że jesteśmy zakażeni. Warto również zwrócić uwagę na niecharakterystyczne objawy długiego covidu.
Jeden z czołowych ekspertów do spraw koronawirusa, dr Anthony Fauci, w wywiadzie dla American Medical Assosiation wyjaśnił zjawisko, jakim jest długi covid. Opisał między innymi objawy, jakie temu towarzyszą. Na co więc zwrócić uwagę?
Objawy długiego covidu. Czym jest “długi ogon covid”?
Dr Anthony Fauci wyjaśnił, że istnieje coś takiego jak “długi ogon covid”. Są to objawy, które utrzymują się jeszcze długo po przebytej infekcji koronawirusa. Określenie to odnosi się między innymi do ciągłego zmęczenia, zamglenia mózgu i duszności.
W cięższych przypadkach może też dojść do zmian w obrębie mięśnia sercowego. Co ciekawe, serce może ucierpieć przez COVID-19 nawet jeśli przechodzimy go bezobjawowo.
Nietypowy objaw - dysautonomia
Jednym z nietypowych objawów pokovidowych jest dysautonomia. Jest to szereg objawów, które zaburzają funkcjonowanie układu nerwowego. Jest to między innymi dysfunkcja nerwów, które regulują tętno, ciśnienie krwi i temperaturę ciała. Zdarzają się również zawroty głowy.
“Mgła mózgowa”
Innym objawem może być również stan, który potocznie nazywa się “mgłą mózgową”. Określenia tego używa się gdy mowa o nietypowym braku koncentracji i niemożności skupienia uwagi. Według dr Fauci, aż jedna trzecia osób po przebyciu choroby COVID-19 ma problemy z pamięcią i skupieniem.
"Nie pamiętają numerów telefonów, mają trudności z wysłowieniem się, bo słowo jest 'na końcu języka', nie pamiętają gdzie położyli klucze albo jak prowadzić samochód". - mówi dr Fauci.
Według dr Fauciego, że długi covid dotyka aż 25-35% osób, u których zdiagnozowano wcześniej zakażenie koronawirusem. Objawy mogą się utrzymywać nawet do dwóch miesięcy po rzekomym wyzdrowieniu.