Jak odkamienić żelazko? Odkamienianie żelazka krok po kroku - sposoby na różne stopnie zabrudzenia

Agnieszka
Dom
25.11.2020 12:52
Jak odkamienić żelazko? Odkamienianie żelazka krok po kroku - sposoby na różne stopnie zabrudzenia

Nawet najlepsze żelazka potrzebują regularnej pielęgnacji, która polega na odkamienianiu. Jest to ważne nie tylko pod względem utrzymania żelazka w czystości, ale też zapobiega zniszczeniu prasowanych tkanin. Zdajemy sobie sprawę jak ten z pozoru trudny temat może wpływać na zwykły komfort codziennych obowiązków. Dlatego wraz z redakcją portalu Rankingi.net przygotowaliśmy dla Was obszerny poradnik, który wyjaśni krok po kroku jak przeprowadzić proces odkamieniania i czyszczenia żelazka przy wykorzystaniu różnych dostępnych metod.

Spis treści:

  1. Jak rozpoznać, że należałoby wyczyścić nasze żelazko z kamienia?
  2. Domowe sposoby na odkamienianie żelazka
  3. Czyszczenie powierzchni żelazka sodą
  4. Rozpuszczanie kamienia przy użyciu octu
  5. Czyszczenie przypalonego żelazka solą z octem
  6. Odkamienianie przy użyciu komercyjnych produktów
  7. Wykorzystanie funkcji Calc-Clean
  8. Skąd tak w ogóle w moim żelazku bierze się kamień?
  9. Jak często przeprowadzać proces odkamieniania?

Jak rozpoznać, że nasze żelazko potrzebuje odkamieniania?

Nieregularne odkamienianie żelazka będzie skutkowało pojawieniem się symptomów, które są sygnałem, że musimy obowiązkowo przeprowadzić czyszczenie, aby zachować urządzenie w jak najlepszej kondycji na dłużej. Do takich objawów zaliczymy:

  • Osadzający się kamień podczas tworzenia pary (po nalaniu wody),
  • Trudności z wytwarzaniem pary lub jej brak. Często pojawiają się uderzenia pary, przypominające kaszlenie, co oznacza, że zawory przepychają się pod wpływem ciśnienia – w tym czasie na ubraniach pojawia się osad,
  • Stopa żelazka szczególnie przy wylotach pary ma widocznie występujący osad,
  • Zamiast swobodnego ślizgu po materiale, żelazko zaczyna się "ciągnąć", a wręcz szarpać powierzchnię.

Nie powinniśmy lekceważyć wystąpienia któregoś z powyższych czynników, ani odkładać odkamieniania, ponieważ kamień w żelazku może prowadzić do zniszczenia ubrań czy nawet przypalenia delikatnych materiałów.

Domowe sposoby na odkamienienie żelazka

Warto znać domowy sposób na to, jak usunąć kamień z żelazka, szczególnie jeśli posiadamy nieco starszy model bez funkcji czyszczenia. W przypadku nowszych produktów będzie to dodatkowa metoda w walce z tym uporczywym problemem. W ramach bonusu, redakcja portalu Rankingi. net przygotowała obszerny ranking, uwzględniający najlepsze żelazka parowe, które posiadają wspomnianą funkcję samoczyszczenia: https://rankingi.net/agd/drobne/zelazka-parowe/ranking/

Sposoby, które poniższej przedstawimy sprawdzą się przy kamieniu, który wydziela się z wody, czyli jest to po prostu wytrącony związek wapnia i magnezu. Ważne jest, aby dobrać odpowiednią metodę do swojego żelazka.

Należy również pamiętać, że po odkamienieniu z żelazka może wydobywać się brud lub zabarwiona ciesz, dlatego zawsze warto stosować ściereczki, których w razie ewentualnego zabrudzenia, nie będzie nam szkoda.

Odkamienianie powierzchni żelazka sodą

Soda oczyszczona cechuje się doskonałymi właściwościami odkażającymi i antyseptycznymi, a ponadto pochłania nieprzyjemne zapachy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pastą stworzoną przy użyciu sody, możemy doczyścić np. zakamienione żelazko. Czyszczenie żelazka sodą jest bardzo proste i wymaga od nas zaledwie kilku kroków:

  1. W pierwszej kolejności opróżniamy pojemnik na wodę i upewniamy się, że żelazko jest zimne.
  2. W niedużym naczyniu (miseczka, kubek) mieszamy dwie łyżeczki sody oczyszczonej i wodę, aby powstała charakterystyczna papka – zazwyczaj wystarczy 1:1.
  3. Powstałą pastę nakładamy przy użyciu czystej ściereczki bądź pędzelka kuchennego na powierzchnię żelazka (w miejscach, gdzie kamienia jest więcej, możemy nałożyć większą ilość pasty) i zostawiamy na około 10 minut.
  4. Po tym czasie przecieramy powierzchnię mokrą szmatką. Bardziej zabrudzone obszary możemy delikatnie polerować.
  5. Na koniec czyścimy żelazko suchą szmatką.

Wymiennie często stosuje się też czyszczenie żelazka pastą do zębów. W tym przypadku na powierzchnię nakładamy po prostu zwykłą pastę do zębów, a następnie przy użyciu ściereczki pocieramy do momentu usunięcia brudu. Jednak jest to sposób, który możemy wykorzystać tylko przy żelazkach aluminiowych.

Czyszczenie żelazka octem

Istnieje więcej sposobów na to, jak odkamienić żelazko. Kolejnym z nich jest ocet, który słynie ze swoich właściwości tj. usuwanie tłuszczu, kamienia oraz plam czy pozbywanie się nieprzyjemnego zapachu. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, jak wyczyścić żelazko octem, aby nie uszkodzić sprzętu. Dlatego najlepiej postępować według poniższych zasad:

  1. Najpierw musimy odłączyć żelazko i upewnić się, że w środku nie znajduje się woda. Gdy powierzchnia ostygnie, przechodzimy do kolejnego kroku.
  2. Teraz przechodzimy do najważniejszej części w kwestii tego, jak odkamienić żelazko octem, ponieważ musimy ocenić stopień zakamienienia urządzenia. Jeśli nigdy nie przeprowadzaliśmy tej czynności lub mamy starszy model żelazka, to wykorzystajmy sam biały ocet bez rozcieńczania. Gdy odkamieniamy nowe żelazko lub symptomy nagromadzenia się kamienia są jeszcze mało widoczne, to wymieszajmy ocet z wodą w stosunku 1:1. Płyn wlewamy do środka, wypełniając nie więcej niż 1/3 – 1/2 zbiornika. Odstawiamy żelazko na około 30 minut, najlepiej przy otwartym oknie.
  3. Po tym czasie włączamy żelazko nad materiałem lub ściereczką (musimy pamiętać, że może ona ulec zniszczeniu) i ustawiamy przyciskiem na parę na maksymalny poziom, aby opróżnić cały zbiornik. Potrwa to kilka minut.
  4. Suszymy zbiornik, nalewamy pół zbiornika wody bez dodatku octu i powtarzamy czynność.
  5. Odłączamy żelazko i czekamy do całkowitego ostygnięcia. Na koniec na wacik nakładamy odrobinę octu i czyścimy końcówki dysz z ewentualnych pozostałości kamienia.

Czyszczenie żelazka solą (samą lub z octem)

Wielu użytkowników zastanawia się, czym odkamienić żelazko, jeśli jego powierzchnia jest jednocześnie przypalona. W takim wypadku należy najpierw zastosować sposób z wykorzystaniem octu opisany wyżej, a później przeprowadzić dodatkowo czyszczenie z użyciem soli.

Pierwsze rozwiązanie wymaga zastosowania wyłącznie soli. Jest to metoda odpowiednia przy łagodniejszych zabrudzeniach:

  1. Kartkę papieru lub szarą gazetę umieszczamy najlepiej na desce do prasowania. Następnie wysypujemy na powierzchnię sól kuchenną. Możemy włączyć w tym czasie w żelazko na niższą temperaturę.
  2. Ciepłym żelazkiem delikatnie przesuwamy kilka razy po kartce lub gazecie uważając, by nie porysować stopy. Im większe zabrudzenie, tym dłużej przesuwamy.
  3. Odłączamy żelazko, a po wystygnięciu, wycieramy jego powierzchnię suchą ściereczką

Druga opcja, która poradzi sobie z mocniejszymi zabrudzeniami, to połączenie soli z octem:

  1. Do szklanki octu dodajemy 3-4 łyżeczki soli.
  2. Taką mieszankę podgrzewamy do momentu rozpuszczenia soli (około minuty), jednak nie dopuszczamy do wrzenia.
  3. Gdy powstały płyn wystygnie, moczymy w nim czystą, bawełnianą ściereczkę i czyścimy powierzchnię żelazka.
  4. Po wyczyszczeniu stopy, napełniamy wodą połowę zbiornika. Umieszczamy żelazko na suchą szmatkę i uruchamiamy parę. Wyłączamy, gdy w zbiorniku skończy się woda.

Komercyjne odkamieniacze do żelazka (i stacji parowej)

Są też sposoby na to, jak odkamienić żelazko parowe czy też żelazko ze stacją parową, gdy nie mamy czasu na tworzenie różnorodnych mikstur lub nie mamy pewności, czy możemy zastosować daną metodę w przypadku naszego sprzętu. Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie specjalistyczny płyn do odkamieniania żelazka.

Uwaga od redakcji - kwestia czyszczenia sprzętu jest jednym z najczęściej pomijanych elementów podczas wyboru. Niestety właśnie ten element w ogromnej większości wpływa na ogólny komfort, częstotliwość i samą chęć stosowania urządzenia. W końcu każdy użytkowników ostatecznie zrezygnuje z używania nawet najlepsze sprzętu, jeżeli jego późniejsze czyszczenie i konserwacja będą udręką. Dlatego tutaj też rekomendujemy zapoznać się z obszernym poradnikiem na temat wyboru stacji parowych, które są tego doskonałym przykładem: https://rankingi.net/agd/drobne/stacje-parowe/

Przed jego zastosowaniem należy zapoznać się z dołączoną od producenta instrukcją, aczkolwiek najczęściej musimy wykonać następujące kroki:

  1. Odłączyć żelazko z generatorem pary i opróżnić zbiornik z wody.
  2. Gdy żelazko ostygnie, napełniamy ½ zbiornika mieszanką o odpowiednich proporcjach. Przeważnie środek do odkamieniania (około 100 ml) rozcieńczamy w litrze wody.
  3. Żelazko z takim płynem odstawiamy na około 30 minut.
  4. Po tym czasie włączamy żelazko nad materiałem lub ściereczką (mając na uwadze, że może ona ulec zniszczeniu) i ustawiamy spryskiwacz żelazka na parę na maksymalny poziom, aby opróżnić cały zbiornik, co potrwa to kilka minut.
  5. Następnie wypełniamy 1/3 pojemności zbiornika czystą wodą i powtarzamy czynność.
  6. Odłączamy żelazko i czekamy do całkowitego ostygnięcia. Na koniec przecieramy stopę żelazka suchą szmatką.

Żelazko z funkcją odkamieniania Calc-Clean

Możemy również zainwestować w sprzęt, który w znacznej części nas wyręczy, czyli żelazko z funkcją odkamieniania. Zazwyczaj wystarczy użyć tylko jednego przycisku bez konieczności dodawania żadnych środków.

Jedną z popularniejszych wersji jest opcja Calc-Clean, w której specjalny wskaźnik sygnalizuje nam konieczność odkamienienia miganiem. Wtedy należy wykonać dosłownie trzy kroki:

  1. Odłączamy żelazko i całkowicie je wystudzamy. Wypełniamy zbiornik wodą do maksymalnej wysokości.
  2. Wyłączamy funkcję pary i czekamy gdy żelazko zacznie migać.
  3. Następnie przyciskamy przycisk „Calc-Clean” i delikatnie potrząsając żelazkiem, czekamy aż zbiornik się opróżni.

Po takiej procedurze zalecamy najpierw przeprasować żelazkiem po starych ściereczkach czy grubszych ręcznikach, aby ewentualna reszta kamienia, która może pozostać w dyszach, nie ubrudziła naszych nowych ubrań.

Dlaczego w żelazku odkłada się kamień?

Do najczęstszych przyczyn odkładania się kamienia, możemy zaliczyć twardą (w której znajdują się rozpuszczone związki tj. wapń i magnez) oraz nieodpowiednio stosowaną wodę (z kranu, bez użycia filtra). Taką uwagę znajdziemy w instrukcji każdego producenta żelazek.

Druga kwestia to nieregularne czyszczenie żelazka. Wtedy kamień zaczyna się nawarstwiać, co sprawia, że wewnętrze systemy czyszczące zaczynają pracować nieprawidłowo.

Jak często odkamieniać żelazko?

Zastanawiając się nad tym, co jaki czas powinniśmy stosować odkamieniacz do żelazka, w pierwszej kolejności należy sięgnąć do instrukcji dołączonej do sprzętu. Znajduje się tam zalecana przez producenta częstotliwość odkamieniania, choć standardowo powinniśmy to robić mniej więcej co 3 miesiące.

Jeśli jednak w tym czasie, wystąpi któryś z powyżej wymienionych symptomów (np. trudności z wytwarzaniem pary), nie zwlekajmy z przeprowadzeniem odkamieniania.

Podsumowanie

Niezależnie od tego czy wybierzemy domowe metody czy specjalistyczne rozwiązania, jeśli chcemy utrzymać kondycję żelazka w jak najlepszym stanie przez długi czas, regularne odkamienianie jest podstawą w dbałości o czystość naszego sprzętu.