Jak wygląda leczenie koronawirusa?
Leczenie koronawirusa różni się w zależności od objawów choroby. Osoby, u których objawy są łagodne i nie cierpią na żadne inne schorzenia, powinny przebywać w izolacji domowej. Jeśli wysoka gorączka, kaszel, trudności z oddychaniem sprawią, że stan zdrowia mocno się pogorszy, należy skontaktować się z lekarzem, który może skierować chorego do szpitala. Dowiedz się, jak wygląda leczenie COVID-19?
Koronawirus- objawy
Koronawirus to choroba układu oddechowego, zazwyczaj o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Jej główne objawy to wysoka gorączka, kaszel, trudności z oddychaniem, utrata zmysłów węchu i smaku. Szczególnie narażone na ciężki przebieg COVID-19 są osoby starsze (po 60 roku życia) oraz takie, które przewlekle chorują. W zależności od natężenia objawów, koronawirusa można leczyć w domu lub w szpitalu.
Koronawirus- liczby
W Polsce do tej pory zachorowało ponad 220 tysięcy osób, a zmarło 4 tysiące z nich. Mimo ostatnich rekordów zachorowań, większość chorych na COVID-19 nie wymaga hospitalizacji. Do tej pory około 10-12% zakażonych zostało skierowanych do szpitali, natomiast 80% osób przechodzi zakażenie łagodnie lub bezobjawowo.
Koronawirus- leczenie w domu
W przypadku wystąpienia łagodnych objawów koronawirusa, leczenie może odbywać się w warunkach domowych. Chorobę leczy się objawowo, podobnie jak inne sezonowe infekcje, przeziębienie i grypę.
- Izoluj się od innych domowników. Przebywaj w osobnym pomieszczeniu. Nawet jeśli Twoje objawy są łagodne lub wcale nie występują. Pamiętaj, że wciąż zarażasz innych, więc unikaj kontaktu ze współmieszkańcami. Zwłaszcza osobami starszymi i przewlekle chorymi.
- Regularnie wietrz pomieszczenie, w którym przebywasz. Zapewni to przepływ powietrza, pomoże pozbyć się drobnoustrojów, bakterii i grzybów z pomieszczenia.
- Przyjmuj dużą ilość płynów, odpowiednio się nawadniaj. Podczas choroby należy wypijać około 2 litrów wody dziennie. Pij też gorące herbaty i ziołowe napary, np. z lipy z dodatkiem miodu, syropu z malin, czarnego bzu, aronii.
- Jeśli masz gorączkę powyżej 38 °C przyjmuj leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe: paracetamol lub ibuprofen.
- W razie bólu gardła i kaszlu sięgnij po odpowiednie tabletki. Zaleca się też stosowanie domowych sposobów walki z objawami, jak syropy czy inhalacje.
Koronawirus- leczenie w szpitalu
Objawy koronawirusa zazwyczaj ustępują w przeciągu kilku dni, do dwóch tygodni. Natomiast jeśli Twój stan zdrowia się pogorszy, lekarz skieruje Cię do szpitala. Tam leczenie będzie obejmować farmakoterapię (lek przeciwwirusowy (remdesiwir) i deksametazon) oraz tlenoterapię. W ciężkim przebiegu choroby, konieczne może być leczenie na oddziale intensywnej terapii i podłączenie do respiratora.