Jak prać swetry, aby się nie zmechaciły? Co należy zrobić?

Jak prać swetry, aby się nie zmechaciły? Co należy zrobić?

Gdy na dworze zaczyna robić się chłodno, wtedy wyciągamy z szafy cieplejsze swetry. Podczas jesieni i zimy na pewno będziemy ubierać je częściej. W związku z tym na pewno będziemy je również częściej prać. Musimy to jednak zrobić odpowiednio, aby podczas prania nie uległy zniszczeniu. Sprawdźcie jak prać swetry w zależności od materiału, z jakiego są wykonane.

Zdjęcie Jak prać swetry, aby się nie zmechaciły? Co należy zrobić? #1

Miękkość i delikatność

Nowe swetry są zawsze miękkie i przyjemne w dotyku, dzięki odpowiednim włóknom, z jakich są wykonane. Jeśli wypierzemy je w nieodpowiedniej temperaturze lub programie do prania, wtedy ulegną zniszczeniu i przestaną być miękkie i przyjemne.

Swetry, które będą prane w zły sposób, szybciej się zniszczą i zmechacą, przez co nadadzą się tylko do noszenia w domu. Aby swetry jak najdłużej zachowały swój wygląd i kolor, należy wiedzieć jak je prać.

Podstawa informacji - metka

Pranie ciuchów powinno się rozpocząć od dokładnego przeanalizowania metki, jakie są do nich przepięte. To tam znajdują się informację, jakie są potrzebne do odpowiedniego wyprania ubrań. Producenci umieszczają na nich wiadomości, które są niezbędne do optymalnego wyprania ciuchów. Jeśli metka nam przeszkadza, to możemy ją odciąć, jednak warto ją zachować, aby w razie czego „odświeżyć” sobie pamięć przy następnym praniu.Pranie swetrów w pralce

Niektóre swetry można prać w pralce, a informację o tym można znaleźć właśnie na metce. Jeśli znajduje się tam ikona miski z wodą z kropkami lub temperaturą w środku, to oznacza to, że dane ubranie możemy prać w pralce w odpowiedniej temperaturze.

Jeśli pod miską na obrazku znajduje się kreska, to ubranie należy prać delikatnie. Innym znakiem jaki możemy spotkać na metce jest miska, która w środku ma dłoń, oznacza to, że prać sweter możemy tylko ręcznie. Przekreślona miska informuje nas, że tego ubrania nie można prać.

Koło wpisane w kwadrat i dodatkowo przekreślone oznacza, że nie możemy do suszenia używać suszarki. Pozioma kreska wewnątrz kwadratu mówi nam, że daną rzecz powinniśmy suszyć poziomo, a dodatkowa ukośną kreskę, oznacza to, że powinniśmy to robić w cieniu.
Zdjęcie Jak prać swetry, aby się nie zmechaciły? Co należy zrobić? #2

Wełniane swetry

Swetry wełniane możemy prać w pralce, jednak najlepiej jest to robić w programie “wełna”, który ma już większość pralek. Jeśli go nie ma, to powinno się wełniane swetry prać wywrócone na lewą stronę oraz w temperaturze 20 stopni Celsjusza.

Taka temperatura sprawi, że nie zaszkodzimy naszym swetrom. Do ich prania nie powinno się używać zbyt dużej ilości detergentów, które mogą zniszczyć włókna.

Do prania swetrów wełnianych możemy użyć płynów do prania, które są przeznaczone do tkanin delikatnych. Wełnianych swetrów nie powinniśmy suszyć w suszarkach bębnowych, tylko skorzystać ze zwykłej rozkładanej suszarki, gdzie powinniśmy je rozłożyć poziomo.

Swetry z bawełny

Swetry z bawełny są najmniej wymagające, jeśli chodzi o ich pranie. Wystarczy do nich wybrać odpowiedni program w pralce, czyli bawełnę. Nie należy jednak stosować mocnych środków do prania, zdecydowanie wystarczą te delikatne do wyprania bawełny. Swetry z tego materiału można suszyć za pomocą suszarki bębnowej, jednak zawsze lepiej się upewnić jakie zalecenia ma producent.


Swetry z kaszmiru

Kaszmir to materiał, który jest bardzo przyjemny w dotyku oraz pięknie wygląda. Niestety swetry z kaszmiru są trudne do prania i należy poświęcić im trochę czasu w tej sprawie. Kaszmirowe ubrania należy prać ręcznie i najlepiej jest użyć do tego łagodnych środków takich jak płatki mydła. Kaszmir nie lubi gorącej wody, dlatego prać należy kaszmirowe rzeczy w letniej wodzie. Kaszmirowe swetry powinno się namaczać i płukać ale ich mocno nie wykręcać. Suszyć natomiast najlepiej jest je w pozycji poziomej.

Zdjęcie Jak prać swetry, aby się nie zmechaciły? Co należy zrobić? #3

Podstawowe zasady prania swetrów

Na wygląd i kondycję swetrów ma wpływ ich, pranie, suszenie oraz inne czynniki. Warto poznać kilka ważnych zasad, dzięki, którym suszone swetry się nie odkształcą, nie rozciągną i na dłużej zachowają swój kolor oraz miękkość. Oto one:

1) Swetrów nie należy suszyć w suszarce bębnowej, najlepiej je rozwiesić poziomo na zwykłej suszarce.
2) Zwykłej suszarki ze swetrami nie powinno się stawiać blisko grzejnika, ponieważ wysoka temperatura może zniszczyć ich włókna.
3) Zawsze przed pierwszym praniem należy zapoznać się z metką, na której zawarte są wszystkie najpotrzebniejsze informacje, również te dotyczące optymalnego suszenia danej rzeczy
4) Prane rzeczy nie powinno się segregować tylko pod względem kolorów, ale również pod względem materiałów, z jakich są wykonane, co pozwoli jeszcze bardziej o nie dbać
5) Jeśli nie mamy wiedzy na temat, jak prać dany sweter to najbezpieczniej jest uprać go ręcznie lub wykorzystać do tego program pralki “pranie ręczne”, który charakteryzuje się niską temperaturą i jest delikatny dla ubrań.

Katarzyna

true

Polecane