Czego nie należy robić przy prasowaniu? Szkodzisz tym swoim ubraniom!


                    Czego nie należy robić przy prasowaniu? Szkodzisz tym swoim ubraniom!
31Sie

W domu mamy wiele zajęć, z których nie wszystkie są naszymi ulubionymi. Wielu z nas nie lubi prasować ubrań, ponieważ jest to zajęcie czasochłonne. Nieodpowiednie używanie żelazka może doprowadzić również do zniszczenia niektórych ubrań. Poznajcie jednak kilka zasad, których należy przestrzegać, aby nie uszkodzić ubrań.


Nadużywanie pary i spryskiwacza

Nie do każdego materiału powinniśmy używać spryskiwacza i pary wodnej. Mogą one powodować zacieki lub ślady, które spowodują, że ponownie trzeba będzie wyprać daną rzecz. Najlepiej jest przeczytać metkę i sprawdzić, czy można do danego materiału używać tych dodatkowych funkcji żelazka.

Zdjęcie Czego nie należy robić przy prasowaniu? Szkodzisz tym swoim ubraniom! #1

Segregacja ubrań

Prasowanie to żmudna praca, na którą trzeba poświęcić trochę czasu. Aby go zoptymalizować, należy na początku posortować sobie ubrania. Najlepiej jest zacząć, od tych które potrzebują najniższej temperatury do usunięcia zagnieceń. Później można przejść do tych bardziej wymagających pod względem temperatury. Należy pamiętać, że lepiej nagrzewać żelazko stopniowo, niż często zmieniać jego temperaturę.


Prasowanie guzików

Bluzki, spódnice czy żakiety posiadają guziki, które utrudniają dokładnie wyprasowanie danej rzeczy. Trzeba sobie jednak jakoś z nimi radzić. Najważniejsze jest jednak, aby guziki omijać i ich nie prasować. Zbyt wysoka temperatura może je zniszczyć lub zniekształcić i wtedy trzeba będzie je wymienić.

Zdjęcie Czego nie należy robić przy prasowaniu? Szkodzisz tym swoim ubraniom! #2

Odpowiednie wieszanie prania

Możemy oszczędzić sobie wiele pracy, jeśli odpowiednio powiesimy pranie. Niektóre materiały nie wymagają prasowania, jeśli wyschną w odpowiedniej pozycji. Ważne, jest, aby pranie wyciągać od razu z pralki, dzięki czemu nie zdąży się mocno wygnieść. Bluzki, kurtki czy płaszcze należy od razu suszyć na wieszaku, dzięki czemu nie trzeba będzie ich później prasować. Przed powieszeniem prania na suszarce, każdą rzeczy należy mocno strzepnąć, aby maksymalnie wyprostować dany materiał.


Zbyt gorące żelazko

Każda rzecz ma metkę, na której pisze, jakiej temperatury powinniśmy użyć, aby ją wyprasować. Materiały rządzą się swoimi prawami i każdy z nich potrzebuje innej temperatury, aby wyprasować powstałe zagniecenia. Wyższa temperatura nie zawsze sprawia, że wyprasujemy daną rzecz szybciej. Wręcz przeciwnie za wysoka temperatura może zniszczyć materiał i wypalić dziurę. Najlepiej jest zaczynać od niższej temperatury, a dopiero później powoli ją zwiększać.

Zagniecenia na brudnych ciuchach

Zdarza się, że czasami ubieramy daną rzecz kilka razy. Jeśli wymaga ona prasowania, to prasujemy ją ponownie. Nie ma w tym nic złego, jeśli ciuch nie ma plam. Wysoka temperatura może utrwalić plamy np. z potu pod pachami, które będą jeszcze trudniejsze do usunięcia.

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja