Zdrowie

Twój pies ma kleszcze? Dowiedz się, jak bezpiecznie je usunąć

Po spacerze z psem, zauważyłaś, że Twój czworonóg ma na sobie nieproszonego gościa? Co zrobić, gdy Twojego psa ugryzł kleszcz? Z tego artykułu dowiesz się, jak go usunąć bez wizyty u weterynarza oraz jak zabezpieczyć swojego pupila, przed jego atakiem w przyszłości.

Kleszcze u psa

Kleszcze są wyjątkowe aktywne od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. Można je spotkać w lasach, parkach, na łąkach, a nawet w ogrodzie. Przenoszą wiele chorób i są niebezpieczne, zarówno dla ludzi jak i zwierząt. U psów mogą wywołać groźną chorobę babeszjozę, która może doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

Jak znaleźć kleszcza u psa?

Po każdym spacerze dokładnie wyczesz psa i sprawdź, czy nie ma na sobie pasożytów. Zwracaj szczególną uwagę na okolice pyska, oczu, uszu, miejsce pod obrożą, brzuch i pachwiny, ponieważ kleszcze bardzo często wgryzają się w te części ciała.

Jak usunąć kleszcza u psa?

Gdy zauważymy kleszcza u swojego pupila, nie musimy od razu jechać do weterynarza. Możemy usunąć go samodzielnie w domu. Wystarczy do tego pęseta lub specjalny przyrząd do usuwania kleszczy, jednorazowe rękawiczki i środek do dezynfekcji.

Usuwanie kleszcza krok po kroku

  1. Załóż rękawiczki, postaraj się unieruchomić psa, aby stał spokojnie.
  2. Rozchyl sierść psa i złap kleszcza pęsetą u nasady, jak najbliżej skóry.
  3. Nie ściskaj go, nie szarp i nie wyrywaj na siłę. Zachowaj ostrożność, aby nie oderwać głowy kleszcza. Ważne by usunąć go w całości, to zmniejszy ryzyko infekcji.
  4. Wykręć kleszcze energicznym, ale spokojnym ruchem.
  5. Zdezynfekuj miejsce ugryzienia.
  6. Nagrodź psa smakołykiem

Czego nie robić, gdy zauważysz kleszcza?

Pod żadnym pozorem nie usuwaj kleszcza palcami, nie dotykaj go i nie ściskaj. Nie smaruj maścią, alkoholem, ani tłuszczem. Nie denerwuj się, unikaj gwałtownych ruchów, zachowaj szczególną ostrożność. Jeśli boisz się, że sobie nie poradzisz lub podczas zabiegu, kawałek pasożyta został w ciele psa- skontaktuj się z weterynarzem.

Jak chronić psa przed kleszczami?

Bardzo ważne jest to, aby odpowiednio ochronić swojego psa przed pasożytami. Na rynku dostępnych jest wiele skutecznych środków i preparatów na kleszcze. Możesz zdecydować się na specjalną obrożę, krople, spray lub tabletki. Dzięki temu Twój pupil w przyszłości będzie zabezpieczony przed ich atakiem.

 

Popularne artykuły

Jesteś uczniem lub studentem? Nie zapomnij o tym terminie bo stracisz pieniądze!

Trik na pozbycie się ostrości cebuli!

TOP 10 najpopularniejszych haseł wybieranych przez Polaków.