Czym czyścić wiklinowe meble?

Patrycja
Dom
22.03.2020 12:32
Czym czyścić wiklinowe meble?

Meble wiklinowe wcale nie są łatwe utrzymaniu. Wiklina to bardzo specyficzny materiał, który lubi się kurzyć, szybko matowieje, szarzeje pod wpływem wilgoci lub ciemnieje przez słońce. Czym ją czyścić, by pozostała w dobrej kondycji?

Zdjęcie Czym czyścić wiklinowe meble? #1

Wyroby z wikliny, które są lakierowane stosunkowo łatwiej utrzymać w czystości, wystarczy regularne odkurzanie i przecieranie wilgotną ściereczką. Jednak mycie nielakierowanych wiklinowych mebli nie jest tak proste i doprowadzić może do ich uszkodzenia. Istnieją domowe sposoby na bezpieczne czyszczenie wikliny oraz przywrócenie tej podniszczonej pierwotnego blasku.

OCET

Wiklinę możemy czyścić roztworem sporządzonym z octu i wody (1 łyżka octu na litr wody). Mieszankę nanosimy na szmatkę, tak by była lekko wilgotna i przecieramy meble. Jeśli po czyszczeniu są mokre, konieczne jest ich wysuszenie.

CYTRYNA

Wiklinę, możemy przetrzeć plasterkami cytryny lub kwaskiem cytrynowym (1 łyżeczka kwasku na litr wody). Następnie przy pomocy twardej szczotki i wody spłukujemy sok z cytryny i suszymy suszarką.

Zdjęcie Czym czyścić wiklinowe meble? #2

SODA OCZYSZCZONA

Wiklinowe wyroby możemy wyszorować szczoteczką zanurzoną w roztworze wykonanym z dwóch łyżek sody oczyszczonej i litra ciepłej wody. Pamiętajmy, że po zabiegu ważne jest wysuszenie wikliny, gdyż mokra szybko matowieje.

WODA UTLENIONA

Jeśli nasze meble wiklinowe są wyjątkowo brudne, możemy najpierw wyszorować je szczotką na sucho, a następnie umyć na mokro, wykorzystując mieszankę wody utlenionej z sokiem z cytryny (4 łyżki wody utlenionej i 4 łyżki soku z cytryny lub 2 łyżki kwasku cytrynowego na litr wody).

Zdjęcie Czym czyścić wiklinowe meble? #3

Chcąc przywrócić wiklinowym meblom pierwotna barwę i blask, możemy wyszorować je roztworem amoniaku i soli (4 łyżki amoniaku i łyżka soli na litr wody). Po zastosowaniu takiego płynu musimy jednak wiklinę dokładnie wypłukać czystą wodą i wysuszyć suszarką.

Jeśli chcemy, by nasze wiklinowe wyroby na długo zachowały wspaniały wygląd, pamiętajmy o regularnym odkurzaniu ich i czyszczeniu na sucho!

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną