Strach przed lataniem - jak przestać się bać?

Agnieszka
Newsy
31.01.2020 16:41
Strach przed lataniem - jak przestać się bać?

Każdy człowiek się czegoś boi. Nie ma człowieka, który byłby nieustraszony. Strach jest pierwotnym uczuciem, nie należy jednak dać sobie nim zawładnąć. Choć nie jest to łatwe należy z nim walczyć i przełamywać swoje słabości, które są bardzo różne. Najważniejsze jest jednak to, jak panujemy nad lękiem i jak skutecznie z nim walczymy.

Zdjęcie Strach przed lataniem - jak przestać się bać? #1
W sezonie letnim, gdy jeździmy na wakacje mamy więcej strachów niż zazwyczaj. Wiążą się one z wyjazdem do innego kraju, nowym miejscem czy z możliwością zgubienia bagażu. Spora część ludzi boi się latać, co może znacząco skomplikować wakacyjne plany. Jak mówi znane przysłowie „strach ma wielkie oczy”, dlatego warto zastosować się do poniższych rad i przekonać się, że latanie nie jest takie straszne.


Zerknij do statystyk i danych


Katastrofy lotnicze zdarzają się rzadko, jednak kiedy do nich dochodzi mówi o nich cały świat. Według danych samolot jest jednym z bezpieczniejszych środków transportu. Szanse na śmierć podczas katastrofy lotniczej wynoszą 1:30 milionów. Bardziej prawdopodobne jest to, że poniesiemy śmierć w oparciu o zatrucie pokarmowe, spowodowane jedzeniem fast foodów.


Teoria jest ważna


Strach często jest spowodowany brakiem wiedzy na dany temat. Potęgują go też nieprawdziwe informacje, jakie do nas docierają. Dlatego warto poszukiwać informacji o lataniu w sprawdzonych źródłach. Jeśli przerażają nas turbulencje, warto o nich poczytać i dowiedzieć się jaki mają wpływ na bezpieczeństwo podróży.

Zdjęcie Strach przed lataniem - jak przestać się bać? #2
Przygotuj się na nowe doświadczenia


Pierwsze doświadczenia zawsze są stresujące, ponieważ nie wiemy czego się spodziewać. Podczas lotu może dojść do różnych sytuacji takich jak kołysanie skrzydeł, zatykanie uszu lub odczucie, że samolot wisi w powietrzu. Należy wiedzieć, które przypadki są normalne, a które nie, aby dobrze rozeznać się w sytuacji i nie potrzebnie nie panikować.


Najważniejszy jest oddech


Osoby wpadające w panikę mają przyśpieszony i płytki oddech. Panowanie nad oddechem może pomóc w zachowaniu spokoju. Wdechy i wydechy powinny być regularne i normalne. Jeśli czujesz, że zaczynasz oddychać szybciej, co może spowodować atak paniki, spróbuj wyrównać oddech. Co czwarty powinien być przetrzymany na trochę dłużej w płucach, a później wolno wypuszczany. Taki sposób na pewno pomoże przywrócić twój oddech do normy.


Zajmij się czymś


Jeśli chcemy, aby podróż minęła szybciej warto znaleźć sobie jakieś zajęcie. Najlepiej pomyśleć o tym jeszcze przed lotem. Warto spakować do bagażu podręcznego książkę, krzyżówki, karty lub ulubione czasopismo. Możemy również zaopatrzyć się w zatyczki do uszu. Jeśli wystarczająco się rozluźnimy, może też uciąć sobie drzemkę.


Lataj jak najczęściej


Aby skutecznie zwalczać swój strach trzeba mierzyć się z nim jak najczęściej. W związku z tym, jeśli mamy możliwość latać samolotem, róbmy to. Im więcej będziemy latać tym mniej będziemy się tego bać.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną