Dlaczego w pępku pojawiają się paprochy? Zagadka rozwiązana!

Dlaczego w pępku pojawiają się paprochy? Zagadka rozwiązana!
30Sty

Zapewne każdy z nas od czasu do czasu zauważa, że w jego pępku zbierają się tak zwane paprochy. W dzieciństwie małe brzdące potrafiły nawet się tym bawić. Przez pewien czasu były tez uważane przez bardziej kreatywne dzieci za zwierzątko hodowlane. Nad tym tematem pochylił się również naukowiec Georg Steinhause, który przeprowadził na ten temat badania i rozwiązał ich zagadkę.

Zdjęcie Dlaczego w pępku pojawiają się paprochy? Zagadka rozwiązana! #1

Naukowiec „wziął pod lupę” najpierw zawartość własnego pępka (znalazł tam 503 obiekty), a następnie zawartość pępków swoich przyjaciół i członków rodziny. Zespół naukowców z Australii przeanalizował natomiast 5 tysięcy próbek, które pochodziły z różnych pępków. Badania pokazały, że posiadają je najczęściej panowie w średnim wieku i z lekką nadwagą.


Co je powoduje?


Za pojawieniem się paprochów w pępku bezpośrednio związane są włosy na brzuchu. Owłosienie to jest bardo specyficzne, ponieważ czasami układa się ono w formę wiru. Badacz natomiast układ tych włosków nazwał koncentrycznymi kręgami. Po przeprowadzonym eksperymencie doszedł on do wniosku, że najczęściej taką formę zanieczyszczenia pępka posiadają mężczyźni, ponieważ mają więcej owłosienia na brzuchu niż kobiety.

Zdjęcie Dlaczego w pępku pojawiają się paprochy? Zagadka rozwiązana! #2
Skąd się biorą?


Pojawiają się one w związku z tym, że przez cały dzień owłosienie obciera się o ubranie. Za każdym razem zbiera też odrobinę materiału, która przez specyficzne ułożenie owłosienia trafia do środka pępka. Australijczycy odkryli tajemnicę koloru tych kłaczków. Mają one zazwyczaj kolor niebieski, ponieważ najczęściej włókna te pochodzą dżinsów.

Wielkość nazbieranej „kulki” zależy od tego, jakie ubrania nosimy. Jeśli ubieramy się i nosimy często nowe ubrania, wtedy uzbierana kulka materiału może być większa. Nowe ubrania nie zostały jeszcze wytarte, ponieważ materiał jest w procesie użytkowania, co powoduje, że owłosienie zbiera go więcej. Jedynym sposobem na wyeliminowanie tego zjawiska jest całkowite usunięcie owłosienia na brzuchu.

następna inspiracja
Zobacz również:
loading...
następna inspiracja