Kiedy mamy małe dziecko nie wyobrażamy sobie, aby zostawić je same w domu. Z czasem jednak, kiedy dziecko rośnie, częściej pozwalamy sobie na pozostawienie go samego w domu. Dzieci w końcu muszą uczyć się samodzielności i nie powinny w nieskończoność polegać na rodzicach. Ważne jednak, aby pamiętać o jednej bardzo ważnej zasadzie, gdy dziecko zostaje samo w domu.
Kiedy pozostawiamy dziecko samo w domu, w pierwszej kolejności chcemy zadbać o to, aby nikt niepożądany nie dostał się do naszego mieszkania. Zamykamy więc drzwi na klucz. Czasem jednak zapominamy o tym, że dziecko musi mieć możliwość opuszczenia mieszkania.
Nie wolno więc zamykać drzwi na klucz tak, że nie da się ich otworzyć od środka!
Musimy mieć na uwadze wiele niebezpieczeństw, które potencjalnie mogłyby się wydarzyć pod naszą nieobecność. Przykładem jest choćby pożar. Zamykając drzwi od zewnątrz w taki sposób, że nie da się otworzyć od wewnątrz uniemożliwia dzieciom wydostanie się z domu w przypadku niebezpieczeństwa.
Przed pozostawieniem dziecka w domu upewnij się więc, że maluch potrafi bez problemu otworzyć zamknięte na zamek drzwi.
Od kiedy dziecko może zostawać samo w domu?
W polskim prawie nie ma jednoznacznie podanego wieku, od którego dziecko może pozostawać w domu samo. Bez wątpienia jednak, nie powinniśmy zostawiać w domu dziecka poniżej 7 roku życia. Specjaliści twierdzą, że w niektórych przypadka już dzieci w wieku szkolnym mogą zostawać same. Zależy to jednak od stopnia ich samodzielności, a ten już każdy rodzic musi określić samodzielnie.