Lifestyle

O której godzinie należy zacząć wigilię?

Agnieszka

Dec. 16, 2019, 3:36 a.m.

O której godzinie należy zacząć wigilię?

Wigilia Bożego Narodzenia to jedno z najpiękniejszych świąt. W Polsce obchodzi się je wyjątkowo radośnie i uroczyście. Z roku na rok niektóre elementy naszej tradycji jednak zanikają, a święta stają się bardziej “na luzie”.

Zdjęcie O której godzinie należy zacząć wigilię? #1

Jedną z tradycji świąt Bożego Narodzenia jest czas, w którym powinniśmy rozpocząć świętowanie wigilii. Zgodnie z tradycją, do świątecznego stołu powinniśmy zasiadać dopiero, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Niewiele osób już kultywuje ten zwyczaj.

Wigilia 2019 - kiedy zasiąść do stołu?

W tym roku 24 grudnia słońce zajdzie dość szybko, już o 15:26. Zgodnie z tradycją, świętowanie możemy rozpocząć już ok. Godziny 16.00. Wprowadzicie w tym roku ten element tradycji do swojego domu?

Zdjęcie O której godzinie należy zacząć wigilię? #2

Wigilia w Polsce - tradycje

Istnieje o wiele więcej bożonarodzeniowych tradycji, o których warto pamiętać.

Sianko pod obrusem - symbolizuje to narodzenie Jezusa w ubóstwie. 

Czytanie Biblii - kolację wigilijną rozpoczyna modlitwa i czytanie fragmentu Ewangelii wg św. Mateusza lub Łukasza, dotyczącego narodzin Jezusa.

Dodatkowe nakrycie - podczas kolacji wigilijnej na stole powinno znajdować się jedno dodatkowe nakrycie. Symbolizuje ono pamięć o członkach rodziny, których już z nami nie ma oraz jest przeznaczone dla nieproszonego gościa.

Świeca wigilijna - świeca, lampion lub inne światełko ustawione na oknie symbolizuje zaproszenie do domu Marii i Józefa.

Szopka - szopki bożonarodzeniowe to coś, z czego słynie Polska. W domowych warunkach zazwyczaj jednak układa się figurkę nowo narodzonego Jezusa na sianku. Ma to pomóc wyobrazić sobie miejsce jego narodzin. 

Wspólne kolędowanie - wspólne, radosne śpiewanie kolęd pokazuje szczęście z narodzin Jezusa. Zacieśnia też relacje międzyludzkie.

12 potraw - według tradycji na wigilijnym stole powinno znajdować się 12 potraw. Każda symbolizuje jeden miesiąc. Spróbowanie każdej ma zapewnić nam szczęście przez cały rok.