Zwód "HEJTER" już istnieje. Ile można zarobić?

Zwód "HEJTER" już istnieje. Ile można zarobić?

Rozwój Internetu pociągnął za sobą wiele konsekwencji. Zarówno dobrych, jak i złych. Jednym z nich jest powstanie wielu nowych zawodów. Takich jak Youtuber, Copywriter, a także najnowszy – Hejter. Ile można zarobić na obrażaniu innych i sianiu nienawiści?

Zdjęcie Hejter – nowy zawód. Ile można zarobić? #1

Kim jest Hejter?

Hejter to osoba, która zamieszcza w Internecie obraźliwe komentarze i posty. Hejtowac można wszystko i wszystkich, posty mogą być kierowane do grup ludzi lub bezpośrednio do jednej osoby. Zamieszczane przez Hejtera treści są agresywne, obraźliwe i bezczelne. Mają one na celu wywołanie dyskusji i podburzenie tłumu.

Nowy zawód

W Internecie można znaleźć ogłoszenia o pracę do firm, które zajmują się „czarnym PR”. To łagodne słowo określające hejtowanie. O zjawisku można było posłuchać w „Dzień dobry TVN”. Hejter stał się nowym zwodem.

Grupy Hejterów

Eliza Kuna, twierdzi, że Hejterów można podzielić na trzy grupy:

  • Osoby, które to lubią,
  • Osoby, które na tym zarabiają,
  • Osoby, które robią to bezmyślnie, ponieważ zwyczajnie dały się złapać w pułapkę konformizmu.

Zdjęcie Hejter – nowy zawód. Ile można zarobić? #2

Jak działa nowy zawód?

Hejterzy mają za zadanie podburzanie ludzi i wywoływanie dyskusji na portalach społecznościowych bądź forach. Z badań wynika, że najmniejsza pensja za obraźliwe komentarze wynosi 1,2 zł za tekst zawierający 2 tysiące znaków. Najdroższa zaś to 6 zł za tekst. Kto za to płaci? Najczęściej firmy, które chcą zmniejszyć sobie konkurencję. Dzięki oczernieniu innych same wydają się bardziej białe.

Co na to prawo?

Okazuje się, że prawo nie pozostaje obojętne w tym temacie. Hejtowanie bywa karane, zarówno grzywną, jak i utratą wolności. Polski kodeks karny zabrania publicznego nawoływania do nienawiści na tle grup etnicznych, rasowych i wyznaniowych oraz znieważania innych osób. Dodatkowo jest zakaz propagowania ustroju totalitarnego oraz oczywiście grożenia innym.

Wytrawni Hejterzy wiedzą o zakazach i nie podejmują się aż tak bezpośrednich treści.

Elżbieta

true

Polecane