Wiadomo, jak poważnie wpływa alkohol na płód! Nowe badania nie pozostawiają wątpliwości

Emila
Newsy
29.09.2019 22:59
Wiadomo, jak poważnie wpływa alkohol na płód! Nowe badania nie pozostawiają wątpliwości

Myśl o kobiecie w ciąży z alkoholem w ręce wywołuje duże poruszenie wśród ludzi. Niektóre kobiety uważają jednak, że małe ilości nie są szkodliwe, a więc zdarza im się sięgnąć po alkohol. Przeprowadzone badania przez lekarzy i naukowców nie pozostawiają żadnych wątpliwości – bez względu na ilość, alkohol uszkadza płód, a następnie ma to wpływ na rozwój dziecka!

Zdjęcie Wiadomo, jak poważnie wpływa alkohol na płód! Nowe badania nie pozostawiają wątpliwości #1
Alkohol przy ciąży


Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Rudgersa odkryli niepokojące działanie nawet najmniejszej ilości alkoholu na płód dziecka. Ciężarne kobiety zazwyczaj starają się unikać wszelkich płynów alkoholowych, jednakże niektórym zdarza się sięgnąć chociaż po 1 lampkę wina w trakcie całej swojej ciąży. Okazuje się, że bez względu na ilość i częstotliwość, każde spożycie alkoholu wpływa tragicznie na rozwój płodu w takim samym stopniu. Co to oznacza? Nie ma znaczenia, czy ciężarna kobieta pije nałogowo, czy przez cale 9 miesięcy skusiła się jedynie na małą lampkę wina. Efekt będzie taki sam.


Skutki


Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy jak bardzo szkodzą swojemu jeszcze nienarodzonemu dziecku. Alkohol nie tylko uszkadza płód, ale ma również wpływ na dalszy rozwój dziecka oraz jego funkcjonowanie w dalszym życiu. Alkohol przede wszystkim wpływa na podwyższenie poziomu hormonu stresu oraz zaburzenie hormonu wzrostu.


Jakie jeszcze pojawiają się problemy?


  • uszkodzenie zębów, mięśni, kości,

  • zaburzenia rozwoju mózgu,

  • problemy ze słuchem i wzrokiem,

  • problemy z nerkami,

  • alkoholowy zespół płodowy,

  • zaburzenia układu nerwowego,

  • problemy z gospodarowaniem emocji,

  • upośledzenie płuc i wątroby,

  • zaburzenia mowy,

  • pojawienie się zespołu nadpobudliwości psychoruchowej

Zdjęcie Wiadomo, jak poważnie wpływa alkohol na płód! Nowe badania nie pozostawiają wątpliwości #2
Co najczęściej występuje?


FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy, jest najczęstszym problemem po tym, jak ciężarna kobieta spożywała alkohol. Ukazuje się poprzez zaburzenia wzrostu, niską wagę, charakterystyczny układ twarzy.
Do tego wszystkiego dochodzą również problemy psychologiczne, które uniemożliwiają prawidłowy rozwój dziecka. Wtedy można szukać pomocy wśród lekarzy, jednakże żadne leczenie nie przywróci procesu rozwojowego dziecka do takiego poziomu, co u innych dzieci w tym samym wieku.

To wszystko pokazuje zatem, że alkohol nawet w najmniejszej ilości stanowi poważne zagrożenie dla dziecka, a więc warto powstrzymać się od sięgnięcia po tę lampkę wina.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną