Alkohol nie może być usprawiedliwieniem czynów! Badania dowiodły, że nie zmienia on moralności

Alkohol nie może być usprawiedliwieniem czynów! Badania dowiodły, że nie zmienia on moralności

Czy wiesz czym jest kac moralny? Określa się tak stan, gdy po wypiciu alkoholu żałujemy rzeczy, które zrobiliśmy bądź powiedzieliśmy. Miałaś tak kiedyś? Wiele osób uważa, że alkohol zmienia moralność człowieka, jednak najnowsze badania dowodzą, że tak nie jest. Przeprowadzono eksperymenty, które temu dowodzą.

Zdjęcie Alkohol nie może być usprawiedliwieniem czynów! Badania dowiodły, że nie zmienia on moralności #1

Kac moralny

Alkohol zmienia nas na tle, że jesteśmy w stanie zrobić bądź powiedzieć coś, czego na trzeźwo nigdy byśmy nie zrobili. Dla niektórych, picie to sposób na zyskanie odwagi i pozbycie się braku pewności siebie. Zdarza się nawet, że ludzie skrajnie nieśmiali są zupełnie inni po wypiciu.

Drink bądź lampka wina potrafi rozluźnić, jednak większa ilość alkoholu może sprawić, że skutki nie będą tak pozytywne. Kłótnie, błędne interpretacje, agresja, to emocje potęgowane przez procenty.

Decyzje po pijaku

Zdarza się, że po wypiciu stajemy się bardziej kłótliwi i uszczypliwi, to dlatego, że pod wpływem alkoholu możemy źle interpretować sytuacje społeczne. Alkohol wywołuje zanik empatii, poczucia rozsądku oraz wrażliwości.

Często jest tak, że kłótnia wywołana pod wpływem alkoholu jest nim wytłumaczona i nie wnikamy w wypowiedziane słowa. Machamy na to ręką, mówiąc „zwyczajnie wypiłem za dużo”. Czy alkohol na pewno może być usprawiedliwieniem?

Zdjęcie Alkohol nie może być usprawiedliwieniem czynów! Badania dowiodły, że nie zmienia on moralności #2

Badania

Pojawiły się nowe badania dotyczące powiązań alkoholu z moralnością i empatią.

Przeprowadzono eksperyment, który opierał się na spożyciu większej dawki alkoholu przez uczestników. W takim stanie badano ich zdolność do zrozumienia i dzielenia się emocjami. Wnioski, jakie odnotowano, są zaskakujące.

Moralność po alkoholu jest niezmienna

Uczestnicy eksperymentu pod wpływem alkoholu musieli odpowiadać na pytania, dotyczące dylematów moralnych, ich odpowiedzi zostały porównane z tym, co mówili na trzeźwo.

Okazuje się, że ocena moralności po alkoholu jest niezmienna, choć faktycznie zanika poczucie empatii i zrozumienia.

Podsumowując eksperyment, nie powinniśmy nigdy tłumaczyć niemoralnych zachowań alkoholem.

Elżbieta

true

Polecane