Malujesz usta? Poznaj przerażające fakty na temat szminek!

Malujesz usta? Poznaj przerażające fakty na temat szminek!

Szminka czy też pomadka do ust to zdecydowanie ulubiony kolorowy kosmetyk Pań, który służy nam do podkreślenia ust, nadania im odpowiedniej barwy i stanowi świetne uzupełnienie makijażu.

Zdjęcie Malujesz usta? Poznaj przerażające fakty na temat szminek! #1

Czy wiesz, dzięki czemu szminka na naszych ustach pięknie się błyszczy i odbija światło?

Nie tylko szminki, ale także lakiery do paznokci, balsamy, pudry i wiele innych preparatów zawiera błyszczące okruszki. Zrobione są one często z plastiku i metalu, chociaż w niektórych przypadkach faktycznie jest to rozdrobnione srebro złoto lub perełki. W wielu natomiast kosmetykach znajdziemy malutkie cząsteczki o nieregularnych kształtach, które ładnie połyskują, ale nie są żadnym z wyżej wymienionych.

W składzie naszych kosmetyków możemy natknąć się na guaninę. Jest to substancja, która najczęściej rozświetla naszą skórę. Dawniej pozyskiwano ją z odchodów morskich ptaków, obecnie wytwarzana jest z rybich łusek- zazwyczaj śledzi. Rybie łuski ładnie się świecą, zwłaszcza w słońcu, dlatego z powodzeniem można je wykorzystać do produkcji kosmetyków, których zadaniem, jest odbijanie światła i rozświetlanie naszej skóry. Ten uboczny produkt przetwórstwa ryb, został doskonale wykorzystany przez przemysł kosmetyczny do uzyskania perłowego połysku.

Zdjęcie Malujesz usta? Poznaj przerażające fakty na temat szminek! #2

Złoto srebro i perły to bardzo luksusowe, drogie dodatki, dlatego tak rzadko się je wykorzystuje. Jednak koszty pozyskiwania rybiej łuski są coraz wyższe, a koncernom kosmetycznym zależy na tym, by nie zwiększać kosztów produkcji. Będą, zatem już niedługo zmuszone zadowolić klienta czymś innym, aby nadal wytwarzać produkty po kosztach dla siebie wygodnych.

Jesteście ciekawe, co jeszcze wymyślą?

Patrycja

Polecane