Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji? 7 skutecznych sposobów!

Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji? 7 skutecznych sposobów!

Upalne dni mogą nieźle dać w kość, zwłaszcza jeśli mieszkamy w słonecznym mieszkaniu. Czasami trudno uporać się z temperaturami i brakiem powietrza. Jak ochłodzić mieszkanie domowymi metodami i czy są one skuteczne?

Gorąco i duchota, która panuje wewnątrz mieszkania, może być nie do zniesienia. Czasami po prostu nie mamy ochoty przebywać we własnym mieszkaniu. Oto kilka skutecznych sposobów, które pomogą nam ochłodzić mieszkanie.

Zdjęcie Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji? 7 skutecznych sposobów! #1

WIETRZENIE

Wietrzenie mieszkania - otwierając okna z dwóch przeciwległych stron mieszkania, to sposób na wpuszczenie świeżego powietrza do dusznego mieszkania. Najlepiej korzystać z tej metody wczesnym świtem i w nocy, kiedy temperatura na zewnątrz jest niższa. Unikajmy natomiast otwierania okien w mieszkaniu w samo południe, gdy słońce mocno świeci i w pierwszych godzinach po zachodzie, gdy ziemia oddaje ciepło.

ROLETY

Rolety wykonane z grubej, dwuwarstwowej tkaniny, ograniczą nagrzewanie się powietrza w mieszkaniu. Na rynku dostępne są specjalne rolety termoizolacyjne, posiadające powłokę, która zabezpiecza wnętrze przed słońcem i zapobiega jego nagrzewaniu się.

FOLIA PRZECIWSŁONECZNA

Folia przeciwsłoneczna montowana jest na szybie okiennej od strony zewnętrznej lub wewnętrznej. Metoda ta redukuje ilość ciepła słonecznego, które przenika do wnętrza mieszkania. Ogromną zaletą foli jest jej wysoka skuteczność i przezroczystość. Koszt to około 90 złotych za m².

Zdjęcie Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji? 7 skutecznych sposobów! #2

BIAŁA, MOKRA TKANINA

Zawieszenie na oknie białej, nieprzezroczystej i wilgotnej tkaniny pomaga schłodzić mieszkanie w upalne dni. Metoda jest skuteczniejsza, jeśli materiał uda nam się zawiesić po zewnętrznej stronie okna, a nie w mieszkaniu. Nie wymaga to żadnego nakładu finansowego i jest łatwe do wykonania.

Zdjęcie Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji? 7 skutecznych sposobów! #3

MORSKA BRYZA
Aby uzyskać efekt morskiej bryzy w mieszkaniu, wystarczy mieć wiatrak i kostki lodu. Wypełniamy płytką miskę dużą ilością kostek lodu i ustawiamy przy włączonym wiatraku. Mgiełka, która powstaje, jest przyjemnie orzeźwiająca i przynosi ulgę.

Zdjęcie Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji? 7 skutecznych sposobów! #4

OSZCZĘDNOŚĆ

Wszystkie sprzęty w naszym mieszkaniu wydzielają ciepło, nawet energooszczędne żarówki. Do minimum ograniczmy używanie mikrofalówki, korzystanie z piekarnika, nie zostawiajmy zapalonego światła. Urządzenia nie używanie, a podłączone do prądu także wydzielają ciepło, warto, więc odłączyć od prądu te, których nie używamy,

GOTOWANIE

Postaw na lekkie posiłki, które nie dość, że są polecane w trakcie upałów, to nie wymagają używania kuchenki, oddającej ciepło. Jeśli mamy możliwość to wybierzmy grillowanie na świeżym powietrzu, zamiast smażenia w mieszkaniu.

Zdjęcie Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji? 7 skutecznych sposobów! #5

Patrycja

Polecane