Żadna z linii lotniczych nie posiada na pokładzie liczby spadochronów równej liczbie pasażerów. Dlaczego? Co w przypadku awarii? Czy tylko wybrani mogą skorzystać ze spadochronu, by ratować życie? Oto kilka głównych przyczyn.
Waga
Zabranie na podkład samolotu jednego spadochronu to dodatkowa waga od około 6 do 8 kg. Biorąc pod uwagę fakt, że zwykle na pokładzie samolotu znajduje się 250 osób, to łączna waga spadochronów miałaby wynosić około 2000 kg. Jest to ciężar, na który linie lotnicze nie mogą sobie pozwolić.
Koszt
Spadochrony zajęłyby masę miejsca i są drogie! Jeden spadochron to koszt nawet 10 tysięcy złotych, bilety na przelot byłyby droższe.
Spadochron nie uratuje wszystkich
I tak nie każdy może skoczyć… Na wysokościach przelotowych samolotu brakuje tlenu, co oznacza, że pasażerowie musieliby do zestawu posiadać butlę ze sprężonym powietrzem. Zarówno skok, jak i oddychanie powietrzem z butli tlenowej wymagają przeszkolenia, zwykły człowiek nie jest w stanie skorzystać z tego sprzętu, mając go pierwszy raz w rękach.
Samolot leci zbyt wysoko
Nie z każdej wysokości można skakać — samolot pasażerski osiąga wysokość przelotową nawet 11 km. Przeszkoleni spadochroniarze skaczą z wysokości od 3 do 4 km nad ziemią, mało kto decyduje się na skok z większych odległości.
Braki w wyposażeniu samolotu
Samoloty pasażerskie nie są zaprojektowane do skoków ze spadochronem — musiałyby posiadać dodatkową rampę z tyłu kabiny. Skoki z bocznych drzwi mogłyby oznaczać rozbicie się o skrzydło lub ogon samolotu.
Prędkość
Prędkość samolotu – najwięcej wypadków lotniczych występuje podczas lądowania bądź startu, samolot wtedy osiąga prędkości, które kategorycznie nie sprzyjają skokom.Podczas skoków, między skoczkami musi być zachowana odpowiednia odległości i czas, którego podczas awarii mogłoby brakować, ludzie w panice nie są w stanie myśleć racjonalnie.
Podsumowując, jest bardzo mało sytuacji, w których spadochron mógłby kogokolwiek uratować, zatem dla pasażerów nie powinno mieć znaczenia to, czy na pokładzie jest wystarczająca liczba spadochronów. W 90% nie bylibyśmy w stanie z nich bezpiecznie skorzystać. Pamiętajmy, że samolot to najbezpieczniejsza forma transportu.