Chwast, który leczy! Sprawdź koniecznie jego właściwości.

Patrycja

Zdrowie

15.05.2019 19:43

Chwast, który leczy! Sprawdź koniecznie jego właściwości.

Pokrzywa zwyczajna to popularny chwast, który ma jednak niezwykłe właściwości. Już od dawna znajduje zastosowanie w medycynie ze względu na swoje wartości odżywcze i zdolności lecznicze.

Zdjęcie Chwast, który leczy! Sprawdź koniecznie jego właściwości. #1

 

Dawniej w domostwach z pokrzywy gotowano zupę, przygotowywano płukanki wzmacniające włosy, a także dodawano do karmy dla zwierząt. Zarówno kiedyś jak i dziś specjaliści od ziołolecznictwa używają jej, jako naturalnego antybiotyku. Najczęstszym surowcem z niej pozyskiwanym jest sok, w medycynie ludowej stosowany codziennie w celu zwiększenia odporności. Równie dobrym rozwiązaniem jest napar, który stosowany długotrwale, pomaga w walce ze stresem, łagodzi objawy uczulenia, pomaga usunąć nadmiar wody z organizmu. Pokrzywa jest prawdziwą kopalnią substancji, które niezbędne są naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania.

Zdjęcie Chwast, który leczy! Sprawdź koniecznie jego właściwości. #2

 

Prostata

Zaleca się używanie pokrzywy, w leczeniu pierwszego i drugiego stadium przerostu gruczołu krokowego. Jest bardzo pomocna przy związanych z nim zaburzeniach oddawania moczu. Za łagodzenie objawów przerostu prostaty są odpowiedzialne lektyny i polisacharydy zawarte w jej korzeniu.

 

Trawienie

Świeża pokrzywa lub przygotowany z niej napar, ułatwia przemianę materii i poprawia apetyt. Korzystnie wpływa na pracę wątroby, żołądka, trzustki i oczyszcza układ trawienny. Możemy ją także stosować w przebiegu biegunki.

 

Anemia

Pokrzywa wpływa korzystnie na produkcję krwinek czerwonych, jest tu w stanie dorównać preparatom żelaza. Takie właściwości przydają się w leczeniu anemii, a także w osłabieniu.

Zdjęcie Chwast, który leczy! Sprawdź koniecznie jego właściwości. #3

 

Alergia

Pochodne tyrozyny, występujące w pokrzywie wykazują działanie przeciwhistaminowe. Dzięki temu możemy pokrzywę wykorzystywać w chorobach o podłożu alergicznym.

Skóra

Okłady z liści pokrzywy są stosowane w leczeniu różnego rodzaju schorzeń skóry jak ropnie, czyraki, a także trądzik. Ze względu na właściwości bakteriobójcze może być także stosowana do podmywania w stanach zapalnych dolnych dróg moczowych, jamy ustnej.

Zdjęcie Chwast, który leczy! Sprawdź koniecznie jego właściwości. #4

 

Włosy

Płukanka z pokrzywy działa leczniczo w chorobach skóry głowy jak łupież czy łojotok. Jednocześnie poprawia krążenie, hamując wypadanie włosów.

 

Opuchlizna

Herbata z pokrzywy pomaga w usuwaniu nadmiaru wody z organizmu. Ten napar jest szczególnie polecany osobom starszym i kobietom w ciąży, które nie mogą stosować silniejszych preparatów. Dodatkowo herbatka korzystnie wpływa na laktację.

 

Ból

Badania prowadzone przez brytyjskich naukowców, potwierdzają właściwości przeciwbólowe pokrzywy. Bóle kręgosłupa jak i innych narządów ruchu występują najczęściej w związku ze wzrostem poziomu kwasu moczowego we krwi. Zastosowanie pokrzywy sprawia, że zostaje szybko wydalony. Medycyna ludowa już od dawna stosuje liście pokrzywy, jako środek łagodzący ból.

 

Dodatkowe właściwości pokrzywy zwyczajnej to:

  • Obniżanie poziomu cholesterolu
  • Obniżanie ciśnienia krwi
  • Wspomaganie leczenia kamicy nerkowej
  • Łagodzenie dolegliwości chorób reumatycznych i artretyzmu
  • Leczenie ran
  • Łagodzenie stanów zapalnych dróg moczowych (także skąpomocz)

 

 Zbiory

Aby pokrzywa zachowała swoje właściwości lecznicze, jej listki powinny być młode. Okres jej zrywania przypada w kwietniu i maju, kiedy jeszcze nie zakwita. Unikajmy zrywania przy drogach i dokładnie myjmy każdą łodygę przed suszeniem. Suszymy natomiast szybko po zerwaniu, najlepiej na siatce, w zaciemnionym miejscu.

Zdjęcie Chwast, który leczy! Sprawdź koniecznie jego właściwości. #5

Syrop z pokrzywy

Do wykonania jego sporządzenia potrzebujemy:

  • 1 kg świeżych listków pokrzywy 
  • 2 l wody
  • 200 g cukru
  • opcjonalnie sok z cytryny

Przygotowanie:

Młode listki myjemy, wrzucamy do garnka i zalewamy wodą. Gotujemy około 60 minut, nie doprowadzając do wrzenia. Po tym czasie odcedzamy liście i dodajemy cukier (możemy również dodać sok z cytryny). Gotujemy przez około 10 minut (tak, by cukier się rozpuścił). Gotowy sok przelewamy do butek lub słoików i pasteryzujemy około 30 minut. Możemy pić go samodzielnie lub dodawać do herbaty. Gotowy sok należy przechowywać w miejscu zacienionym, nie dłużej niż pół roku.

Zdjęcie Chwast, który leczy! Sprawdź koniecznie jego właściwości. #6