UKRYTE FUNKCJE PIEKARNIKA! Nawet nie zdajesz sobie sprawy, że to masz!

UKRYTE FUNKCJE PIEKARNIKA! Nawet nie zdajesz sobie sprawy, że to masz!
22Kwi

Nowoczesne piekarniki mają funkcje i bajery, o których nie mamy zielonego pojęcia, że w ogóle istnieją. Na rynku dostępne są modele, które same się czyszczą, w których przygotujemy kilka potraw jednocześnie, a nawet stworzone specjalnie dla osób, które nie mają pojęcia o pieczeniu. Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę zanim wybierzemy ten dla siebie.

Zdjęcie UKRYTE FUNKCJE PIEKARNIKA! Nawet nie zdajesz sobie sprawy, że to masz! #1

Prowadnice teleskopowe lub wózki

Jedno z najważniejszych i najbardziej podstawowych udogodnień w nowoczesnych piekarnikach. Dzięki prowadnicom teleskopowym po otworzeniu drzwiczek piekarnika, blachy same wysuwają się z piekarnika całkowicie. Alternatywą dla prowadnic teleskopowych jest piekarnik z wózkiem, którego wnętrze w całości wysuwa się razem z blachami przymocowanymi od frontu, jak szuflada.

Zdjęcie UKRYTE FUNKCJE PIEKARNIKA! Nawet nie zdajesz sobie sprawy, że to masz! #2

Automatyczne programy

Osoby, które o wypiekach nie mają pojęcia mogą znaleźć w piekarnikach opcję automatycznego programu pieczenia. Niektóre piekarniki dysponują nawet 80 różnymi programami. Wystarczy, że z menu wybierzemy potrawę, którą chcemy przygotować i … już. Piekarnik sam ustawi temperaturę, czas i sposób pieczenia.

Książka kucharska

Kilkadziesiąt przepisów wyświetlanych na panelu LCD – opcję takiej elektronicznej książki kucharskiej możemy znaleźć w opcjach nowoczesnych piekarników. Wykorzystując USB możemy dodawać do niej własne przepisy, a nawet zdjęcia.

Dwa na raz

Piekarniki dostosowane do pieczenia kilku potraw jednocześnie to prawdziwa oszczędność czasu i energii. Ciepło w nich jest rozprowadzane w sposób umożliwiający ustawienie różnych temperatur dla każdej z potraw i nieprzenikanie się ich aromatów. Dzięki temu mięso i ciasto mogą piec się w tym samym czasie. Jeśli chcemy, możemy dodatkowo przedzielić komorę piekarnika specjalną przegrodą.

Oszczędność miejsca

Piekarnik z funkcją mikrofali może działać konwencjonalnie, a także, jako mikrofala. Łączą zalety dwóch bardzo wydajnych urządzeń, a przy tym możemy zaoszczędzić sporo miejsca. Piekarniki z tą opcją nagrzewają się szybciej niż standardowe. Możemy także wybrać model z funkcją grzania przy pomocy pary, zamiast mikrofali. Potrawy przygotowywane na parze są zdrowsze, bowiem zachowują więcej witamin i minerałów, dodatkowo ich aromat jest intensywniejszy.

Samoczyszczenie

 • Pokrycie piekarnika płytami z emalią katalityczną sprawia, że czyści się on sam pochłaniając tłuszcz.
 • Piekarnik z funkcją pyrolizywypala tłuszcz i resztki w wysokiej temperaturze, a my musimy jedynie wymieść popiół
 • Czyszczenie parą – funkcja czyszczenia parą sprawia, że resztki potraw stają się miękkie po kilkunastu minutach i możemy je łatwo usunąć

Zdjęcie UKRYTE FUNKCJE PIEKARNIKA! Nawet nie zdajesz sobie sprawy, że to masz! #3

Funkcja pamięci

Ta opcja piekarnika pozwala nam na indywidualne zaprogramowanie parametrów pieczenia. Jest bardzo przydatna, jeśli często przygotowujemy niektóre potrawy. Funkcja ta pokazuje także temperaturę urządzenia w momencie jego awarii.

Dodatkowe funkcje piekarników to:

 • Kontaktowy wyłącznik drzwi – blokuje możliwość ich otwarcia
 • Wyłącznik bezpieczeństwa- automatycznie wyłącza piekarnik, gdy ten pracuje zbyt długo na ustawionej temperaturze
 • Grill – funkcja sprawdza się przy mniejszych porcjach mięsa, ryb, tostów, kiełbasek czy zapiekanek.
 • Opuszczana grzałka grilla – ta możliwość sprawia, że mamy łatwiejszy dostęp do górnej części wnętrza piekarnika i jego czyszczenie jest prostsze.
 • Minutnik wyłączający – umożliwia samoistne wyłączenie się piekarnika o czasie ustawionym przez nas wcześniej
 • Rozmrażanie – umożliwia rozmrażanie i ogrzanie potraw do temperatury pokojowej.
 • BakingSensor – funkcja mierząca wilgotność wewnątrz urządzenia
 • HydroBaking – dzięki tej funkcji wilgoć zostaje zatrzymana w komorze piekarnika w postaci pary wodnej
 • Termoobieg 3D – system, dzięki któremu gorące powietrze rozprowadzane jest jeszcze bardziej równomiernie po wnętrzu. Składa się z wentylatora, grzałki dookoła niego i szeregu otworów grzewczych na tylnej ścianie piekarnika.
 • Termosonda – czujnik umieszczany w potrawie, dostosowujący nagrzewanie piekarnika do niej poprzez kontrolę jej temperatury. Dzięki termosondzie łatwo określić, kiedy posiłek jest już gotowy wewnątrz.
następna inspiracja
Zobacz również:
Zobacz również:
loading...
następna inspiracja