PŁONIE katedra NOTRE DAME. Runął dach, wnętrza nie da się uratować. Wielka strata dla Paryża

PŁONIE katedra NOTRE DAME. Runął dach, wnętrza nie da się uratować. Wielka strata dla Paryża
15Kwi

Dziś po godzinie 19:00 katedra Notre Dame w Paryżu zaczęła płonąć. Pożar zaczął rozprzestrzeniać się po budynku w zaskakująco szybkim tempie i wciąż trwa. Wnętrza zabytkowej budowli prawdopodobnie nie da się już uratować.

Pożar rozpoczął się dzisiaj po godzinie 19:00. Jak twierdzą strażacy obecni na miejscu zdarzenia, przyczyna pożaru była związana prawdopodobnie z pracami renowacyjnymi toczonymi wewnątrz budowli.

W katedrze przeprowadzano renowację iglicy w celu jej uszczelnienia. Niestety, charakterystyczna iglica średniowiecznej budowli runęła, podobnie jak dach. Natomiast wnętrze katedry doszczętnie spłonęło.

Renowacja iglicy miała potrwać do 2022 roku i kosztować aż 6 milionów euro. Znana na całym świecie katedra nie pierwszy raz doznaje jednak zniszczeń. Po rewolucji francuskiej budowla odnawiana i remontowana była przez 25 lat.

View this post on Instagram

putain....

A post shared by P-A Mulier (@ahtlaqdmm) on

Obecnie trwają próby ratowania czego się da. Przede wszystkim niezwykle cennych dzieł sztuki, które znajdują się w katedrze. Gęste kłęby dymu wciąż jednak zajmują całą budowlę, co zdecydowanie utrudnia strażakom pracę.

Na Twitterze i Instagramie pojawia się wiele postów załamanych ludzi, którzy zdają sobie sprawę ze skali dziedzictwa kulturowego, jakie stanowi katedra Notre Dame.Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli na świecie, ze względu na powieść “Dzwonnik z Notre Dame”. Nazwa Notre Dame oznacza “Nasza Pani” i odnosi się do Matki Boskiej.

View this post on Instagram

Sad

A post shared by Anthony Vaccarello (@anthonyvaccarello) on

następna inspiracja
Zobacz nasze filmy:
SKOMENTUJ
następna inspiracja
ZOBACZ RÓWNIEŻ