6 sposobów, które pomogą Ci utrzymać biżuterię w doskonałym stanie.

Natalia
Dom
19.03.2019 22:47
6 sposobów, które pomogą Ci utrzymać biżuterię w doskonałym stanie.

Biżuteria jest piękną ozdobą uzupełniającą nasze kreacje. Jedna mała ozdoba potrafi znacząco zmienić efekt końcowy naszych strojów. Bransoletki, broszki, naszyjniki i pierścionki są delikatne dlatego też się niszczą, nie tylko mechanicznie, a również się starzeją. Musimy więc o nie dbać.

Zdjęcie Sześć sposobów, które pomogą Ci utrzymać biżuterię w doskonałym stanie. #1

Jak zadbać o biżuterię ?

Biżuterię podczas prac fizycznych, snu oraz kąpieli należy ściągnąć, aby uniknąć uszkodzeń mechanicznych. Dotyczy to w szczególności biżuterii o sztywnym splocie jak żmijki i taśmy oraz wyrobów "dmuchanych", pustych w środku. Staraj się unikać kontaktu biżuterii z kremami, perfumami lub detergentami, mogą one osłabić i uszkodzić chemicznie biżuterie.

Sposoby czyszczenia biżuterii:


1. Wyroby pozłacane i ze złota

Biżuterię, w której nie ma kamieni szlachetnych, można czyścić miękką szmatką zamoczoną w jasnym piwie. Można też biżuterię na kilka minut zanurzyć w piwie a po wyciągnięciu wytrzeć do sucha. Złoto można również przetrzeć cebulą a po kilku godzinach wypolerować miękką szmatką lub szczoteczką, nada to biżuterii pięknego blasku. Można również do tego użyć proszku do pieczenia lub popiołu z papierosów. Wystarczy nasypać na wilgotny płatek kosmetyczny, wyczyścić i wytrzeć.

Warto wiedzieć – złota biżuteria:

1. Biżuterię z tzw. dmuchanego złota, ze względu na jej delikatność, należy zawsze zdejmować przed udaniem się na spoczynek.

2. Piaskowana lub satynowana złota biżuteria z czasem może ulec wygładzeniu.

3. Powłoka rodu, którą pokryte jest białe złoto, może ulec wytarciu podczas eksploatacji.

Zdjęcie Sześć sposobów, które pomogą Ci utrzymać biżuterię w doskonałym stanie. #2

2.Srebrne i posrebrzane

Jeżeli na biżuterii pojawił się ciemny osad można go z łatwością usunąć szmatką polaną ketchupem. Gdy powierzchnia jest trudna do wytarcia szmatką użyj do tego szczoteczki. Po kilku minutach spłucz i powtarzaj zabieg do skutku. Równie dobrą metodą jest to włożenie biżuterii na chwilę do szklanki z musującą aspiryną lub moczenie przez 10 minut w szklance letniej wody z dodatkiem pół szklanki amoniaku. Kolejnym sposobem jest użycie roztworu z pół szklanki octu winnego i 2 łyżek sody. Wystarczy wrzucić łańcuszek na 2 godziny, opłucz i wytrzyj.

Warto wiedzieć – srebrna biżuteria:

1.Biżuteria srebrna nie może być narażona na kontakt z detergentami, gdyż niektóre środki chemiczne zawierają substancje mogące uszkodzić jej delikatną powierzchnię.

2.Nie należy stosować silnie działających kosmetyków na biżuterię, ponieważ srebro reaguje na czynniki chemiczne zmianą koloru.

3.Biżuterii ze srebra oksydowanego nie poddaje się kąpielom czyszczącym, ponieważ może dojść do odbarwienia ciemnych powierzchni.


3. Bursztyny

Biżuteria bursztynowa łatwo matowieje po kontakcie z potem, wodą, lakierem i perfumami więc oczyszczaj ją delikatnie szmatką zwilżoną ciepłą wodą z mydłem. Aby przywrócić blask, masuj papką z kredy zmieszanej ze spirytusem. Następnie usuń ją wilgotną szmatką, osusz inną i posmaruj olejkiem migdałowym lub oliwą.

Zdjęcie Sześć sposobów, które pomogą Ci utrzymać biżuterię w doskonałym stanie. #3


4. Biżuteria z naturalnymi kamieniami

Rubiny, szafiry i szmaragdy myj w letniej wodzie z rozpuszczonym mydłem. Perły najlepiej oddaj do czyszczenia w ręce fachowcowi albo na 3 godziny zamocz w bardzo słonej wodzie lub na 15 min w mleku. Rubiny, diamenty, szafiry i szmaragdy zostaw na noc w szklance czystej wody i rano osusz. Możesz również spryskać płynem do szyb i oczyścić szczoteczką lub zanurzyć na 5 minut w alkoholu. Brudną biżuterię włóż do chłodnej wody z mydłem i gotuj na małym ogniu przez 10 minut.

5. Korale

Naturalne korale można czyścić miękką szczoteczką zamoczoną w letniej wodzie z sodą oczyszczoną. Potem dokładnie je wypłucz i wysusz na ręczniku. Nigdy nie przecieraj ich spirytusem, bo bardzo tego nie lubią. Sztuczne korale wystarczy umyć w wodzie z dodatkiem mydła, najlepiej szarego.

6. Biżuteria ze stali nierdzewnej albo tworzywa

Odświeżaj ją w wodzie z mydłem lub płynem do mycia naczyń. Kamienie szklane czyść w wodzie z płynem do mycia szyb albo octem. Zmatowiałe wypoleruj olejem mineralnym i wytrzyj. Rzemyki w biżuterii nawilżaj i lekko natłuszczaj (np. kremem).

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną