Najczęstsze błędy przy urządzaniu mieszkania. Nigdy nie rób tych rzeczy!

Najczęstsze błędy przy urządzaniu mieszkania. Nigdy nie rób tych rzeczy!
04Mar

Każdy z nas był, jest, bądź znajdzie się na etapie urządzania własnego gniazdka. Marzymy, by było one przytulne, funkcjonalne i piękne jednocześnie. Jest to duże przedsięwzięcie i wbrew temu, co niektórzy mogą myśleć, wcale nie łatwe do zrealizowania. Sprawdźmy, jakie błędy popełniane są najczęściej, by móc ich uniknąć.

Nieprzemyślane oświetlenie

Jeśli nie doświetlimy naszego mieszkania dostatecznie, będzie sprawiało wrażenie ponurego. W przypadku braku odpowiedniej ilości lamp, nie pomogą jasne ściany czy podłogi. W ciągu dnia możemy oczywiście korzystać z naturalnego światła, lecz po zapadnięciu zmroku warto korzystać, z odpowiednio dopasowanego do pomieszczenia oświetlenia. Pamiętajmy, by w pomieszczeniach, w których pracujemy, przyjmujemy gości (salon, kuchnia, biuro, przedpokój) było więcej jasnych barw i światła, niż pomieszczeniach, w których odpoczywamy. Te powinny nam się kojarzyć z relaksem, wyciszeniem więc i ilość światła w nich, może być mniejsza, barwy ciemniejsze, przytłumione.

Zdjęcie Najczęstsze błędy przy urządzaniu mieszkania. Nigdy nie rób tych rzeczy! #1

Niedobrane kolory

Kolejnym częstym błędem są kolory. Ich zbyt duża intensywność lub zupełny brak. Jeśli lubimy mocne, wyraziste kolory postarajmy się, aby nie stanowiły 90% pomieszczenia. Ulubionym, pomarańczowym kolorem pomalujmy np. tylko jedną ścianę lub kupmy w nim tekstylia. Pamiętajmy, przy wyborze koloru ścian, o tym w jakich kolorach mamy meble i odwrotnie. Decydując się na jasną podłoga i białe ściany weźmy pod uwagę, że nasze meble i dodatki będą musiały przełamać tę monotonię. Wybór ciemnychodcieni zarezerwujmy dla większych pomieszczeń, gdyż o ile kolor będzie nam się podobał na wzorniku, o tyle nie musi jeśli przeniesiemy go, do małego pomieszczenia. Dobrze poczujemy się w mieszkaniu, którego barwy będą spójne w rożnych pomieszczeniach, a nie zupełnie odmienne.

Zdjęcie Najczęstsze błędy przy urządzaniu mieszkania. Nigdy nie rób tych rzeczy! #2

Okna poszły w odstawkę

Zazwyczaj nie przywiązujemy zbyt dużej uwagi do tego elementy mieszkania. Decydujemy się na karnisz, zasłony lub firanki i na tym koniec. Warto jednak pomyśleć, już na etapie wykańczania wnętrza, o tym jakie parapety będą pasowały nam do wystroju mieszkania. Również wybór tekstyliów i rolet jest bardzo ważny i równie szeroki. Dobierajmy je zgodnie ze stylem w jakim urządzamy mieszkanie, pamiętając by zbytnio nie obciążyć okien, zabierając światło i nie przesadzić z ilością ozdób na parapecie.

Zdjęcie Najczęstsze błędy przy urządzaniu mieszkania. Nigdy nie rób tych rzeczy! #3

Niedbałość o dodatki

Dodatki ogrywają równie istotną rolę w pomieszczeniu, co meble. To one nadają przytulności pomieszczeniu, tworzą klimat. Pamiętajmy o aranżacji na każdej płaszczyźnie. Nie ograniczajmy się tylko do ustawiania bibelotów na meblach. Ozdóbmy również ściany obrazami, poustawiajmy lampiony na schodach i duże donice na podłodze.

Zdjęcie Najczęstsze błędy przy urządzaniu mieszkania. Nigdy nie rób tych rzeczy! #4

Pusty środek

Z tym problem ma chyba każdy : wszystkie meble pod ścianę. Nie wiedzieć dlaczego utarło się że wszystkie większe gabaryty muszą stać przy ścianie. Optycznie powiększamy w ten sposób pomieszczenie, ale sprawiamy też, że staje się mniej przytulne i puste. Regały czy komody musimy przytulić do ściany, ale stół, kanapę fotel już niekoniecznie. Pamiętajmy o tym, by na środku pokoju też coś się zadziało.

Zdjęcie Najczęstsze błędy przy urządzaniu mieszkania. Nigdy nie rób tych rzeczy! #5

Brak funkcjonalności

Koniecznie musimy skupić się na tym, by wnętrze było funkcjonalne. Zastanówmy się w jaki sposób spędzamy wolny czas i w którym pomieszczeniu przebywamy najczęściej. Zadbajmy o to, byśmy mieli miejsce na robienie tego, co lubimy. Nie zastawiajmy wyjścia na balkon, meble ustawmy tak, by swobodnie otworzyć drzwi. Ergonomia jest ważna w każdym pomieszczeniu, nie tylko w kuchni.

Zagracenie przestrzeni

O ile mówimy, o nie zapominaniu o dodatkachi aranżowaniu pustego środka, o tyle powinniśmy pamiętać o nie zagracaniu mieszkania, zbyt dużą ilością wszystkiego. Ma być wygodnie, nie znaczy to jednak, że dosłownie wszystko mamy mieć pod ręką. Czasami trochę wolnej przestrzeni na podłodze, ścianie czy parapecie jest jak najbardziej na tak. Chociaż ogromnie chcemy stolik w kuchni czy wielką narożną kanapę w salonie, zrezygnujmy jeśli nasz metraż na to nie pozwala. Nawet najbardziej wymarzony, najpiękniejszy fotel, nie będzie wyglądał dobrze, jeśli przez niego będziemy musieli bokiem przeciskać się do szafy.

Przedpokój tylko do przechodzenia

Nie ma znaczenia, że w tym pomieszczeniu nie spędzamy zbyt wiele czasu. To tutaj witamy gości, tutaj sami witamy się z naszym kątem. Wiadomo przecież, że liczy się pierwsze wrażenie i to właśnie przedpokój za nie odpowiada, jest wizytówką naszego mieszkania.

Zdjęcie Najczęstsze błędy przy urządzaniu mieszkania. Nigdy nie rób tych rzeczy! #6

Bieg za modą

Trendy bardzo szybko się zmieniają i nie warto za nimi pędzić. Oczywiście jeśli coś jest modne i podoba nam się bardzo postawmy na to, ale urządzanie mieszkania pod katalog i bez przekonania to strata pieniędzy i czasu. Moda mija bardzo szybko i zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie urządzenie mieszkania w uniwersalny sposób i dopieszczenie go jedynie tym, co akurat jest na topie.

Zdjęcie Najczęstsze błędy przy urządzaniu mieszkania. Nigdy nie rób tych rzeczy! #7

Brak spójności

Tak samo w przypadku kolorów jak i reszty, ważna jest spójność. Duża ilość różnych stylów sprawi, że wnętrze będzie ostatecznie wyglądało nijako. Całość, czyli ściany, podłoga i meble powinny być zachowane w jednej stylistyce, natomiast dodatkami możemy odmienić każde z pomieszczeń i nadać mu odrębny charakter.

Zdjęcie Najczęstsze błędy przy urządzaniu mieszkania. Nigdy nie rób tych rzeczy! #8

Zimna łazienka

Ze względu na swoje przeznaczenie kojarzy nam się czystością i bielą. Jednak pamiętajmy że i ona potrzebuje dodatków i ocieplenia. Możemy ustawić w niej świece czy kwiaty, również oświetlenie może tu stanowić element dekoracyjny.

Zdjęcie Najczęstsze błędy przy urządzaniu mieszkania. Nigdy nie rób tych rzeczy! #9

Wszystko na pokaz

Mamy poważne kłopoty z otwartymi meblami. Zanim zastanowimy się, co, gdzie postawić, już mamy zamontowane dwie otwarte półeczki z ręcznikami w łazience, trzy, na przyprawy z kuchni i jedną, na którą niedbale rzucamy klucze w przedpokoju. Bywa i tak, że odkurzacz, miski i żelazko przechowujemy za drzwiami, bo nie pomyśleliśmy, by zorganizować, chociaż trochę miejsca, na wąską szafę gospodarczą. Na początku zastanówmy się ile mamy, i ile miejsca na to potrzebujemy, niektóre rzeczy warto schować.

Pamiętajmy, że to nasze mieszkanie, nasza przestrzeń. To nam ma się ona podobać, to my mamy się czuć tutaj dobrze. Mieszkania nie urządzamy pod znajomych, sąsiadów czy rodziców. Jego funkcjonalność ma spełniać nasze potrzeby, tak byśmy chcieli spędzać w nim czas.

następna inspiracja
Zobacz również:
loading...
następna inspiracja
ZOBACZ RÓWNIEŻ