Urlop w pracy z powodu choroby dziecka! Ile dni wolnego? Na jakich zasadach? Sprawdź swoje prawa!

Urlop w pracy z powodu choroby dziecka! Ile dni wolnego? Na jakich zasadach? Sprawdź swoje prawa!

Choroba dziecka jest dużym zmartwieniem dla rodziców lub opiekunów. Dlatego też chcą mu pomóc najlepiej jak potrafią i pragną towarzyszyć dziecku w tym nieprzyjemnym czasie. Pojawia się jednak problem – co z pracą? Jak pracodawca zareaguje na nieobecność? Ile dni przysługuje na opiekę nad chorym dzieckiem? Na to pytanie jest oczywiście odpowiedź.

Karolina Mackiewicz–Ball, radca prawny z Mamczarek i Migdalska Kancelaria Radców Prawnych, wyjaśnia, czego można się spodziewać w przypadku choroby dziecka. Okazuje się, że rodzice lub opiekunowie mogą wziąć rocznie 60 dni wolnego w pracy na rzecz opieki nad chorym dzieckiem. Natomiast zasiłek opiekuńczy to 80 procent miesięcznego wynagrodzenia.

Zdjęcie Urlop w pracy z powodu choroby dziecka – ile dni wolnego nam przysługuje? #1

W takiej sytuacji nie ma znaczenia czy tylko jeden rodzic weźmie całą pulę dni, czy podzieli się na pół z partnerem. Taka sama ilość dni również przysługuje bez względu na to, ile para ma dzieci. Należy jednak pamiętać, że przysługuje to rodzicom, których dzieci mają mniej niż 14 lat. Jeśli jest to opieka nad starszym dzieckiem, wtedy ilość wolnego zmniejsza się do 14 dni.

Komu przysługuje wolne?

Zasiłek przysługuje rodzicom, którzy są zatrudnieni na umowę zlecenie, opłacają składki ubezpieczenia chorobowego oraz dla tych, dla których to ubezpieczenie jest dobrowolne.

Inne sytuacje

Ten urlop nie jest przekazany jedynie na opiekę nad chorym dzieckiem. Można go również wykorzystać w sytuacji, kiedy żłobek, przedszkole czy szkoła zostały nagle zamknięte, w przypadku choroby lub pobytu w szpitalu małżonka oraz porodu.

Zdjęcie Urlop w pracy z powodu choroby dziecka – ile dni wolnego nam przysługuje? #2

Pamiętaj jednak, że tego urlopu nie można wykorzystać, jeśli w domu znajduje się ktoś, kto jest w stanie zaopiekować się chorym dzieckiem. Nie dotyczy to jednak opieki nad chorym dzieckiem, które ma mniej niż 2 lata.

Dodatkowo każdemu rodzicu, które wychowuje dziecko poniżej 14 roku życia, przysługuje 16 godzin lub 2 dni wolnego w ciągu roku, a przy tym otrzyma 100 procent wynagrodzenia.

Emila

true

Polecane