WIELKIE ZMIANY w 500 plus! Sprawdź, co zmieni się już w lipcu tego roku

WIELKIE ZMIANY w 500 plus! Sprawdź, co zmieni się już w lipcu tego roku
27Lut

PiS zapowiedział spore zmiany w ustawie dotyczącej świadczenia 500 plus. Zostaną one wprowadzone jeszcze w tym roku, a niektóre już 1 lipca. Co się zmieni? Czy łatwiej będzie uzyskać świadczenie?

Zdjęcie WIELKIE ZMIANY w 500 plus! Sprawdź, co zmieni się już w lipcu tego roku #1

500 plus dla samotnych rodziców

Do tej pory, aby uzyskać świadczenie 500 plus na pierwsze dziecko, samotny rodzic musiał przedstawić najpierw zaświadczenie o ustaleniu alimentów dla drugiego rodzica. Takie sprawy jednak trwają bardzo długo, dlatego od tego roku 500 plus dla samotnych rodziców na pierwsze dziecko będzie wypłacane bezwarunkowo – jak twierdzi PiS. Ustalenie alimentów nie będzie konieczne również podczas wnioskowania o przyznanie 500 plus na kolejne dzieci.

Oznacza to, że 500 plus przyznawać będzie się zarówno na pierwsze, jak i kolejne dziecko.

500 plus, a śmierć rodziców

W przypadku śmierci rodzica, któremu przyznano 500 plus, nastąpi ciągłość wypłacania 500 plus dziecku. Dzięki temu opiekun następny nie będzie musiał martwić się o składanie wniosków.

Zdjęcie WIELKIE ZMIANY w 500 plus! Sprawdź, co zmieni się już w lipcu tego roku #2

Na samych zaletach się jednak nie kończy. PiS chce podwyższyć kryterium dochodowe

Inną ważną zmianą będzie wprowadzenie wyższego kryterium dochodowego na świadczenie 500 plus. Obecnie próg wynosi 800 zł, a w przypadku dziecka niepełnosprawnego 1200 zł. Mają one zostać podwyższone o 100 zł.

Powodem takiej decyzji jest fakt podwyższenia płacy minimalnej oraz spadek bezrobocia.

"W przypadku podwyższenia kryterium dochodowego reagujemy na zmiany, których wszyscy jesteśmy świadkami. Systematycznie podnosimy wysokość minimalnego wynagrodzenia, które w 2019 r. wynosi 2250 zł brutto. W 2016 r., kiedy program wchodził w życie, minimalna pensja była o 400 zł brutto niższa. Do tego rynek pracy znajduje się w dobrej kondycji. Pracuje rekordowe 16,6 mln osób." - mówiła w rozmowie z Faktem Elżbieta Rafalska

Zmiany jak na razie mają formę jedynie zapowiedzi. Nie mamy pewności w którą stronę pójdą zmiany w prawie o świadczeniu 500 plus, dopóki faktycznie nie zostaną one wprowadzone w życie. Obietnice wyborcze, bo tym właśnie są te zapowiedzi, często nie są realizowane. Czas więc pokaże, czy którakolwiek z powyższych informacji faktycznie się sprawdzi.następna inspiracja
Zobacz również:
Zobacz również:
loading...
następna inspiracja