SĄD INTERNETOWY – już niedługo w Polsce! Zobacz, jak będzie wyglądać rozprawa sądowa.

SĄD INTERNETOWY – już niedługo w Polsce! Zobacz, jak będzie wyglądać rozprawa sądowa.
30Sty


Już niedługo ruszy pierwszy w Polsce polubowny sąd internetowy Ultima Ratio. Symulacje spraw sądowych przez internet rozpoczęto już w listopadzie zeszłego roku. Oficjalna wersja sądu internetowego wejdzie natomiast już w kwietniu 2019.

Zdjęcie SĄD INTERNETOWY – już niedługo w Polsce! Zobacz, jak będzie wyglądać rozprawa sądowa. #1

Sądy polubowneW Polsce działa już kilkadziesiąt sądów polubownych. Jednak ten konkretny będzie wyjątkowy. Sprawy będą odbywały się przez internet. Natomiast wyroki mają padać w ciągu zaledwie 21 dni, czyli zdecydowanie szybciej, niż w sądzie tradycyjnym.Dla kogo polubowny sąd internetowy?Sąd internetowy będzie skierowany głównie do przedsiębiorców. Sąd Ultima Ratio będzie rozstrzygał spory dotyczące na przykład niezapłaconych faktur z tytułu umów sprzedaży czy zlecenia. W Polsce każdego roku prowadzi się ok. 300 tysięcy podobnych postępowań. Ultima Ratio przyłoży więc rękę do odciążenia polskich sądów. Jak twierdzą twórcy sądu Ultima Ratio, będą oni w stanie rozstrzygać nawet kilka tysięcy spraw miesięcznie.Jak będą wyglądać rozprawy przez internet?

Zdjęcie SĄD INTERNETOWY – już niedługo w Polsce! Zobacz, jak będzie wyglądać rozprawa sądowa. #2

Rozprawy będą odbywać się przez czat.„Po wniesieniu sprawy arbiter wita na nim strony a po zapoznaniu się z pozwem albo odpowiedzią na pozew ma możliwość poprosić je o dodatkowe wyjaśnienia. Za pośrednictwem czatu arbiter dostarcza stronom informacje zwrotne, odpowiada na ich pytania, ustala termin ewentualnej telekonferencji, by przesłuchać świadka albo uzgadnia szczegóły dotyczące dowodu z opinii biegłego. Do czatu mają też dostęp biegli sądowi powołani w sprawie. To właśnie za jego pośrednictwem odpowiadają na pytania i zarzuty co do prezentowanych opinii” - wyjaśnia Robert Szczepanek, współtwórca Ultima Ratio.Kto będzie prowadził rozprawy?Ultima Ratio w swoich szeregach będzie posiadać arbitrów – notariuszy ze Stowarzyszenia Notariuszy RP, którzy przejdą odpowiednie przeszkolenie. Wybierani będą oni losowo.

następna inspiracja
Zobacz nasze filmy:
SKOMENTUJ
następna inspiracja
ZOBACZ RÓWNIEŻ