Sprzątanie jest codzienną czynnością, którą wykonuje każdy z nas, nie myśląc o tym czy jest to wykonywane prawidłowo, czy nie. Wielu może pomyśleć, że do tego nie potrzeba zbyt dużo umiejętności, ale czy słusznie? Otóż, aby ułatwić sobie sprzątanie i zaoszczędzić czas, należy unikać błędów, które mogą zrujnować nasz wysiłek. Zobacz jakich błędów nie należy popełniać!
Mycie okien w słoneczne dni
Mycie okien przy świecącym słońcu nie jest najlepszym pomysłem. Płyn do szyb pryskany na powierzchnię okien, szybko wysycha przy działaniu promieni słonecznych, pozostawiając smugi, które ciężko później rozetrzeć. Dlatego najlepiej myć okna popołudniu lub pod wieczór lub w pochmurne dni, najlepiej przy temperaturze ok. 20 stopni.
Niewłaściwe nakładanie preparatów czyszczących
Nie należy pryskać środków czyszczących bezpośrednio na meble. Przez to tworzy się na meblach osad i ulegają one zszarzeniu i zmatowieniu. Najlepiej zaaplikuj niewielką ilość sprayu na ściereczkę i przetrzyj nią zanieczyszczone powierzchnie.
Nieodpowiednia ilość detergentów
Nie zawsze dużo znaczy lepiej, a na pewno nie w przypadku używania zbyt dużej ilości detergentów do czyszczenia. Może to doprowadzić do jeszcze większego zabrudzenia poprzez nadmierną warstwę tłustego specyfiku, na której osadzać się będą paprochy i kurz.
Za zimna woda do mycia
Niby każdy o tym wie, ale często z uwagi na oszczędności, zamiast ciepłej wody do mycia stosujemy zimną wodę. Tłuste i mocno zabrudzone miejsca wymagają użycia ciepłej wody, która lepiej rozpuści zaschnięty brud, bez konieczności skrobania i drapania. W takim wypadku szkoda naszego cennego czasu i nerwów dla zaoszczędzenia kilku złotych.
Mycie gąbki do naczyń tylko wodą
Nie trudno się domyślić, że w gąbce do naczyń, osadzają się resztki jedzenia i bakterie. Dlatego ważne jest, by chociaż 1-2 razy w tygodniu myć ją w zmywarce (na górnej półce) lub sterylizować w mikrofalówce przez 2 minuty. Gdy myjesz naczynia ręcznie, to dezynfekuj gąbkę codziennie.
Mycie ekranów płynami do szyb
Mimo, że mogłoby się wydawać, że wszelkie ekrany telewizorów monitorów lub laptopów czyści się podobnie do szyb, to jednak płyny zawierające amoniak nie są odpowiednie do tego typu powierzchni. Do ich mycia najlepiej użyć specjalistycznych płynów oraz ściereczkę z mikrofibry.
Zła kolejność prac
Nieodpowiednia kolejność prac to podstawowy błąd podczas sprzątania, który często niweczy nasz trud. Pamiętaj, że kurz powinien być ścierany od góry do dołu, zaczynając od najwyższych półek, kończąc na odkurzaniu podłogi. Przy odkurzaniu istotne jest, by uchylić okno, gdyż filtr odkurzacza nie zasysa wszystkich zabrudzeń i część z nich wyrzucana jest z powrotem do pomieszczenia.
Używanie brudnych ścierek i gąbek
Wielu z nas zapomina, że bakterie mogą zagnieżdżać się również w ścierkach i innych przyborach do mycia i sprzątania. Dlatego bardzo ważnym jest, by po każdym myciu dobrze wyprać ścierkę i wyczyścić przybory, najlepiej dezynfekując je. Używając niedomytych ścierek i gąbek roznosimy brud i zarazki po pomieszczeniach.
Pomijanie miejsc szczególnie narażonych na bakterie
Bardzo często podczas sprzątania zapominamy o miejscach i przedmiotach,takich jak np. piloty, klamki, włączniki świateł. Są one dotykane kilkunastokrotnie w ciągu dnia i na nich szczególnie gromadzą się drobnoustroje.
Niezamykanie klapy od toalety
Tak jak na co dzień, po każdorazowym użyciu toalety należy zamykać klapę od miski, tak również po dokładnym umyciu i dezynfekcji. Dzięki temu unikniemy rozprzestrzeniania się oparów silnych środków dezynfekujących, które osiadają na innych przedmiotach w toalecie.