Zaparowane okna? To już nie będzie twój problem! Mamy na to sposób!

Zaparowane okna? To już nie będzie twój problem! Mamy na to sposób!
15Lis

W okresie zimowym, zaparowane szyby w oknach to problem w większości domów. Jak temu zaradzić? Otóż znamy na to sposób!

Zdjęcie Zaparowane okna? To już nie będzie twój problem! Mamy na to sposób! #1

Przyczyny

Zaparowane okna są skutkiem różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku. Nadmierna wilgoć w mieszkaniu, która wytwarza się wskutek gotowania lub suszenia prania, sprzyja powstawaniu pary na szybach. Także wszelkie nieszczelności np. dachu, rynien lub okien, powodują zwiększoną wilgoć w pomieszczeniach.

Skutki

Skutki zaparowanych okien niosą ze sobą zagrożenia dla naszego zdrowia. Powstająca pleśń na ścianach przyczynia się do problemów zdrowotnych układu oddechowego, złego nastroju, ataków alergii i migren, zmniejszenia koncentracji. Źle wpływa także na stan techniczny okien.

Jak zaradzić?

Odpowiednia wilgotność powietrza w pomieszczeniach powinna wynosić 40-60%. Może zdarzyć się tak, że potrzebna będzie wymiana starych okien. Należy również pomyśleć nad rozszczelnieniem okien lub w przypadku posiadania okien PCV wyposażyć je w nawiewniki.

Nawiewniki to proste urządzenie montowane w ościeżnicy okna (zarówno na nowych nowych jak i już zamontowanych oknach), umożliwiające prawidłową wentylację w pomieszczeniu. Nie jest to nowość na rynku, ponieważ pierwsze tego typu urządzenia zostały wprowadzone w latach 60-tych w krajach skandynawskich. Prawidłowy montaż nawiewnika odbywa się w górnej części okna (zarówno ze strony wewnętrznej jak i zewnętrznej), aby powietrze z zewnątrz nie było kierowane bezpośrednio na użytkownika.

Zdjęcie Zaparowane okna? To już nie będzie twój problem! Mamy na to sposób! #2
Caption: Fot. Oknoplast

Innym, rozwiązaniem może być zakup profesjonalnego osuszacza powietrza. Urządzenie to swoją budową przypomina lodówkę lub klimatyzację. W wielkim skrócie jego działanie polega na usunięciu nadmiaru wilgotności z powietrza a następnie dostosowanie jej do najbardziej optymalnego poziomu. Sposób w jaki osuszacz pozbywa się wilgoci zależy od rodzaju urządzenia. Najważniejszym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę to wydajność urządzenia (najlepiej wydajność urządzenia dostosować do wielkości mieszkania). Koszt osuszacza powietrza waha się w przedziale od 500 do 2 tysięcy złotych.

Zdjęcie Zaparowane okna? To już nie będzie twój problem! Mamy na to sposób! #3

Dla zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza istotnym jest zamontowanie wentylatorów i kratek wentylacyjnych. W kuchni okap kuchenny powinien być wyposażony w wyciąg powietrza.

Zdjęcie Zaparowane okna? To już nie będzie twój problem! Mamy na to sposób! #4

następna inspiracja
Zobacz również:
Zobacz również:
loading...
następna inspiracja