Wypadek na Słowacji, spowodowany przez 42-letniego Polaka wzbudził spore oburzenie wśród Słowaków. Okazuje się, że polscy kierowcy od dawna mają negatywną opinię na Słowacji, gdzie przepisy ruchu drogowego są dużo bardziej restrykcyjne niż w Polsce.
Trójka kierowców z Polski, łamiąc przepisy spowodowała na Słowacji wypadek, w którym zginął mężczyzna, a kobieta i chłopak podróżujący razem z nim zostali ciężko ranni. Mężczyźni zostali postawieni przed sądem, który najpierw uznał, że jedynie jeden z nich (ten, który zderzył się czołowo z pojazdem, w którym zginęła ofiara) powinien zostać w areszcie. Pozostała dwójka kierowców mogła opuścić areszt po wpłaceniu kaucji. Jednak decyzja ta spotkała się z oburzeniem i doszło do apelacji, która zmieniła decyzję. Obecnie cała trójka przebywa w areszcie na Słowacji.
Zmiana zarzutów
Niedługo po tragicznym wypadku prokuratura poinformowała, że sprawcy wypadku grozi 5 lat więzienia, a pozostałej dwójce 3 lata więzienia. Obecnie jednak postawione mu zarzuty się zmieniły i sprawca śmiertelnego wypadku może zostać skazany nawet na 20 lat więzienia. Pozostałej dwójce grozi od 10 do 15 lat.
Podejście Słowacji do piratów drogowych
Nie ma wątpliwości, że Słowacy nie lubią polskich kierowców. Nic w tym dziwnego. Słowaccy kierowcy cenią sobie bezpieczeństwo na drodze, a wiele razy zdarzało się tak, że Polacy przyjeżdżali do ich kraju i jeździli jak wariaci. Nie od dziś wiadomo, że opinia o polskich kierowcach na Słowacji jest bardzo negatywna. Co ciekawe, sprawcy wypadku wielokrotnie karani byli za skandalicznie brawurową jazdę w Polsce. Kary te, zazwyczaj w postaci mandatów nie robiły jednak na nich żadnego wrażenia.
Słowacja ma również bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące ruchu drogowego, które są przestrzegane i szanowane. Być może dlatego piracka jazda trójki kierowców wzbudziła takie oburzenie. Jak donosi rzecznik Słowackiej policji, według prokuratury są podstawy do tego, aby uznać to za działanie celowe, a nie zwykły wypadek. Szanse na to, że polscy kierowcy będą sądzeni przed polskim sądem również spadły do zera.