Biały ocet jest jednym z najlepiej czyszczących naturalnych środków. Jednak pomimo swojej skuteczności, nie powinniśmy stosować go w każdym przypadku. Kiedy więc nie należy stosować białego octu do czyszczenia?
Drewniane podłogi
Czyszczenie drewnianych podług octem nie jest dobrym pomysłem. Może bowiem dojść do odbarwienia drewna, a nawet do powstania nieusuwalnych plam. Dotyczy to jednak tylko podłóg – drewniane meble możemy z powodzeniem czyścić połączeniem białego octu z oliwą z oliwek.
Kamień
Stosowania białego octu powinniśmy również unikać w przypadku powierzchni z kamienia. Nie powinno się również czyścić takich powierzchni sodą oczyszczoną i sokiem z cytryny. Najlepiej po prostu zaopatrzyć się w odpowiedni środek do czyszczenia danego rodzaju kamienia.
Plamy z jedzenia
Biały ocet może wejść w reakcję z resztkami jedzenia. Spowoduje to, że plama stanie się jeszcze bardziej uciążliwa bez względu na to, czy jest na ubraniu, sofie, czy tapicerce w samochodzie.
Stal
Garnki i patelnie ze stali mogą bardzo źle reagować na kontakt z octem. Ocet może rozpuścić warstwę, która uniemożliwia przywieranie potraw. Dodatkowo, kiedy stal reaguje z octem, może dojść do powstania trudnych do usunięcia plam.
Chlor
Pamiętaj również, aby pod żadnym pozorem nie mieszać octu z chlorem. Wymieszanie obu składników prowadzi do powstania toksycznego gazu, który jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia.