Wyciskanie pryszczy – kiedy i jak należy to robić, aby zminimalizować szkody?

Wyciskanie pryszczy – kiedy i jak należy to robić, aby zminimalizować szkody?
15Sie

Każdy dermatolog i kosmetyczka powie, że wyciskanie pryszczy nie jest wskazane. Jest to oczywiście prawda. Jednak kiedy zmiana skórna jest duża i sprawia spory dyskomfort, często decydujemy się na jej wyciśnięcie. Jest to najszybszy sposób pozbycia się pryszcza. Warto więc dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wyciskać pryszcze, aby zminimalizować szkody tego zabiegu.

Zdjęcie Wyciskanie pryszczy – kiedy i jak należy to robić, aby zminimalizować szkody? #1

Dlaczego wyciskanie pryszczy może być szkodliwe?

W domowych warunkach zazwyczaj ciężko jest prawidłowo wycisnąć pryszcz. Zazwyczaj nie wyciskamy całej ropy. W pozostałej w skórze ropie zaczynają się namnażać bakterie, które powodują kolejne stany zapalne. Drobnoustroje znajdująca się na dłoniach sprawiają, że pryszcze się zaogniają i mogą rozprzestrzenić się po całej twarzy. Dlatego tak ważne jest stosowanie zasad higieny.

Jak wyciskać pryszcze w bezpieczny sposób?

Krok 1.

Na samym początku należy określić, czy pryszcz w ogóle nadaje się do wyciśnięcia. Możemy wyciskać tylko pryszcze, które mają białą ropną główkę wystającą ponad powierzchnię skóry. Jeśli pryszcz jest pod skórą – nigdy go nie wyciskaj.

Krok 2.

Jeśli pryszcz nadaje się do wyciśnięcia musimy zadbać o higienę. Najważniejsze, to aby dokładnie umyć ręce. Dobrze będzie zastosować mydło antybakteryjne, ale jeśli nie mamy go pod ręką, wystarczy zwykłe mydło.

Krok 3.

Teraz warto również oczyścić twarzy antybakteryjnym tonikiem. Dzięki temu bakterie ze skóry nie przeniosą się do wnętrza pryszcza.

Zdjęcie Wyciskanie pryszczy – kiedy i jak należy to robić, aby zminimalizować szkody? #2

Krok 4.

Na pryszcza i skórę wokół niego warto nałożyć ciepły kompres, który rozszerzy pory. Dzięki temu dużo łatwiej uda się wycisnąć całą ropę.

Krok 5.

Pryszcza warto nakłuć na samym jego czubku. Pryszcza należy wyciskać opuszkami palców (nigdy nie paznokciami) aż do momentu, kiedy zacznie wypływać krew lub przeźroczysty płyn. Na koniec jeszcze raz należy zdezynfekować skórę, najlepiej wodą utlenioną.

Warto pamiętać, że wyciskanie pryszczy powinno być ostatecznością. Jeśli już jednak zdecydujemy się to zrobić, koniecznie należy przestrzegać powyższych zasad. W przeciwnym razie tylko sobie zaszkodzimy.

następna inspiracja
Zobacz nasze filmy:
SKOMENTUJ
następna inspiracja
ZOBACZ RÓWNIEŻ