Pościel jest doskonałym miejscem do namnażania się wszelkiego rodzaju insektów. Większość z nas zdaje sobie sprawę z obecności roztoczy w pościeli, jednak niewiele osób pomyślałoby o czymś nieco większym i bardziej uciążliwym – o pluskwach.
Zazwyczaj bagatelizujemy wysypkę i swędzenie skóry po spaniu. Myślimy, że albo uczula nas nowy proszek do prania, albo po prostu nocą pogryzły nas komary. Czasem jednak założenia te okazują się błędne. Jeśli wstajesz rano pogryziona, a ugryzienia swędzą jeszcze bardziej niż te, które zostawia komar – prawdopodobnie masz w pościeli pluskwy.
Charakterystyczne dla pluskiew jest to, że zazwyczaj pozostawiają po sobie trzy ugryzienia w rządku lub kształcie trójkąta. Im więcej pluskiew mamy w pościeli, tym więcej ukąszeń znajdziemy na naszym ciele. Początkowo, kiedy pluskiew jest mało, może to być jedna swędząca kropeczka. Potem, kiedy insekty się namnażają, ukąszenia bardzo mocno swędzą i jest ich na ciele dużo, zazwyczaj w jednym jego obrębie.
Pluskwy żyją w obiciach naszych mebli, dywanach, poduszkach i kołdrach. Aby je wyeliminować, musi zadziałać na wszystkie miejsca ich rozmnażania się na raz. Pomoże nam w tym ziemia okrzemkowa.
Krok 1:
Wypierz pościel w wysokiej temperaturze. Jeśli masz taką możliwość – wypierz w pralce również kołdrę i poduszki. Jeśli masz w pokoju dywan, wypierz go gorącą wodą lub parą wodną o wysokiej temperaturze.
Krok 2:
Ziemię okrzemkową umieść wokół łóżka, w szczelinach ścian, szafach, i innych zakamarkach – tam gdzie insekty mogą znaleźć schronienie. Pozostaw ziemię na 10 dni. Im dłużej będzie w twoim domu, tym większa szansa, że wytępisz robaki.
Krok 3:
Na koniec odkurz ziemię odkurzaczem i wypierz pościel ponownie (dla pewności).
Ziemia okrzemkowa poaisa wielka właściwości i ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu (w tym pomaga zwalczać pluskwy - za sprawą jej właściwości owadobójczych). Wysusza ich zewnętrzną ochronkę, a dzięki temu cały robak zaczyna wysychać i po prostu ginie.