Wyjeżdżasz na wakacje? Sprawdź, na co warto się zaszczepić!
Czy zdajesz sobie sprawę, że wyjeżdżając szczególnie w tropiki, jesteś narażony na różnego rodzaju choroby? Są one niebezpieczne, szczególnie dla Europejczyków, ponieważ nad układ odpornościowy nie jest odpowiednio dostosowany do radzenia sobie z bakteriami i wirusami. Sprawdź, na co warto się zaszczepić!
- Wirusowe zapalenie wątroby typu A
Wirusowym zapaleniem wątroby typu A możemy zarazić się najczęściej poprzez spożywanie zakażonej wody i pokarmów (owoce, warzywa, surowe owoce morza, niedogotowane mięso, skażona żywność). Najłatwiej do zakażenia dochodzi w miejscach o niskim standardzie higieny, dlatego warto zastanowić się nad szczepieniem. Przed dokonaniem decyzji odnośnie szczepienia warto wykonać test na przeciwciała- niektóre osoby są odporne na ten tyb zapalenia wątroby.
- Wirusowe zapalenie wątroby typu B
Tą chorobą możemy zarazić się poprzez kontakt z krwią i płynami ustrojowymi osób zakażonych. Najczęściej dochodzi do tego podczas interwencji medycznych (kontakt z igłą, zabiegi dentystyczne, operacje ciała), czy podczas stosunków płciowych. Jesteśmy narażeni nie tylko podczas wakacji, ale również w Polsce. Należy jednak zaznaczyć, że w ciepłych krajach istnieje znacznie większy odsetek osób z wirusowym zapaleniem wątroby typu B, a ponad to, statystycznie ryzyko wypadku lub możliwość stosunku płciowego jest większa, co może stanowić dodatkowe zagrożenie. - Krztusiec
To choroba zakaźna, wywoływana przez bakterie Bordatella perussis. W pierwszym etapie wywołuje zapalenie spojówek, katar, kaszel i gorączkę. Następnie objawy nsilają się- dodatkowo występuje silny kaszel, napady duszności, sinica, bezdech oraz napad kokluszu, wytrzeszcz gałek ocznych i łzawienie. Napady powodują pęknięcia naczyń krwionośnych doprowadzając do wylewów i wybroczyn. Ponad to podczas odksztuszania lepkiej plwociny często pojawiają się wymioty. Krztusiec powoduje zapalenie płuc i nieodmę, a także zapalenie ucha a nawet krztuścowe zapalenie mózgu. Zarazić możemy się drogą kropelkową od chorego.
- Polio
Inaczej choroba Heinego- Medina. Atakuje centralny układ nerwowy. Do zakażenia dochodzi najczęściej przez układ pokarmowy przez jedzenie i brudne przedmioty. Te poliwirusy dostają się do organizmu przez usta lub nos.
- Cholera
Cholera to bardzo ostra choroba przewodu pokarmowego, którą możemy zakazić się poprzez spożycie zanieczyszczonej wody lub produktów spożywczych. Istnieje forma łagodna i ostra. Ta pierwsza przebiega praktycznie bezobjawowo- może wystąpić lekka biegunka lub wymioty. Ostra charakteryzuje się silnym bólem brzucha, ostrą biegunką i wymiotami, które bardzo szybko doprowadzają do odwodnienia.