Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy przez Internet? Instrukcja KROK PO KROKU!
Minister klimatu Anna Moskwa poinformowała, że rozporządzenie zawierające wzór wniosku o dodatek węglowy zostało podpisane. Oznacza to, że przepisy obowiązują od 17.08.2022 roku, tym samym rozpoczął się nabór wniosków. Gdzie złożyć wniosek? Do kiedy? Jakie dokumenty przygotować? Jak złożyć wniosek online krok po kroku? Rozwiewamy wątpliwości.
Według projektodawców wsparcie finansowe w postaci dodatku węglowego wspomoże budżety domowe oraz zwiększy poczucie bezpieczeństwa energetycznego i socjalnego. Dodatek ma pokryć części kosztów wynikających ze wzrostu cen na rynku energii, w tym kosztów opału.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dodatek?
Warunkiem skorzystania z rządowego wsparcia jest dokonanie zgłoszenia źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB).
Do kiedy złożyć wniosek? Kiedy nastąpi wypłata środków?
Na wstępnie przypomnijmy, że gmina będzie miała 30 dni na wypłacenie środków, licząc od dnia otrzymania wniosku.
Wnioski będzie można wypełnić w Urzędzie Gminy lub za pośrednictwem Internetu (przez system ePUAP) w terminie do 30 listopada 2022 r.
Jak złożyć wniosek przez Internet? Instrukcja krok po kroku
Złożenie wniosku o dodatek węglowy możliwe jest za pośrednictwem ePUAP.
WAŻNE: Wniosek online o dodatek węglowy, to załącznik do listu podpisanego profilem zaufanym. Wniosek elektroniczny o dodatek węglowy trzeba przygotować samodzielnie na komputerze poza ePUAP (w programie Word lub PDF), następnie dołączyć do pisma ogólnego.
Oto procedura krok po kroku:
- Pierwszym krokiem jest pobranie wniosku ze strony internetowej urzędu gminy.
- Należy wypełnić formularz w Wordzie lub PDF.
- Logowanie do ePUAP. (wejdź na stronę epuap.gov.pl)
- W Katalogu Spraw wybierz „Sprawy ogólne” -> „Pisma do urzędu”.
- Kliknij „Pokaż więcej”, aby znaleźć wniosek.
- Wybierz „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”. Następnie naciśnij „Załatw sprawę”.
- Wybierz rodzaj pisma - "Wniosek".
- W tytule pisma wpisz "Wniosek o dodatek węglowy". Formułkę powtórz w treści pisma.
- W kolumnie "Dodaj załącznik" dodaj wniosek.
- Należy wysłać pismo wraz z podpisem elektronicznym (Nie jest wymagane posiadanie płatnego kwalifikowanego podpisu elektronicznego!). Wystarczy posiadanie profilu zaufanego.
WAŻNE!
Okazuje się, że niektóre urzędy wymagają odręcznego podpisu formularza (mimo, że dokument zawiera podpis elektroniczny). W związku z tym konieczne jest wydrukowanie wypełnionego formularza, podpisanie go odręczne, zeskanowanie i odesłanie.
Istnieje problem prawny polegający na wątpliwości, czy wysyłając przez ePUAP pismo ogólne z załącznikiem, wystarczy profilem zaufanym podpisać pismo, czy również załącznik do niego.
Oto zobrazowana procedura krok po kroku: