Zdarza się, że rozmawiasz sam ze sobą? Sprawdź, czy jesteś normalny!

Zdarza się, że rozmawiasz sam ze sobą? Sprawdź, czy jesteś normalny!
24Kwi

Często mówisz sam do siebie w domowym zaciszu? Zdarza się, że toczysz długie monologi z własnym ja? Jeśli tak, to z pewnością chociaż raz zdarzyło ci się powiedzieć coś na głos. Na całe szczęście nie jest to jeszcze oznaką szaleństwa.

Dlaczego mówimy sami do siebie?

Okazuje się, że rozmowa z sobą pomaga lepiej zrozumieć i urzeczywistnić myśli, wczuć się w sytuację i popatrzeć na problem z całkiem innej perspektywy. Dzięki monologom paca naszego mózgu staje się bardziej efektywna, czego postanowili dowieść dwaj psychologowie- Daniel Swigley i Gary Lupyan.

Zdjęcie Zdarza się, że rozmawiasz sam ze sobą? Sprawdź, czy jesteś normalny! #1
źródło: https://pl.pinterest.com/pin/538532067936323249/

Eksperyment psychologów

Daniel i Gary postanowili przeprowadzić eksperyment. Grupa 20 osób dostała listę rzeczy, które musiała znaleźć w supermarkecie. Niestety, musieli je zapamiętać, nie mieli tej listy przy sobie. Każdy z uczestników miał dwie próby. Podczas pierwszej obowiązywała cisza, jednak podczas drugiej mogli wypowiadać nazwy na głos.

Ten prosty test wykazał, że znalezienie produktów podczas drugiej próby było znacznie łatwiejsze- mózg lepiej pracował. Mówienie do siebie można uważać za nienormalne, jednak kiedy wypowiadamy na głos oczywiste sprawy np. że jabłko jest okrągłe i zielone, jesteśmy w stanie wyobrazić sobie ten przedmiot, przez co lepiej go zapamiętujemy.

Zdjęcie Zdarza się, że rozmawiasz sam ze sobą? Sprawdź, czy jesteś normalny! #2
źródło: https://pl.pinterest.com/pin/325948091751605572/

Nie martw się!

Dzięki mówieniu do siebie możemy pozbyć się natłoku myśli, przeanalizować wszystko na spokojnie i „oczyścić” nasz mózg. Nie ma powodu do obaw, pamiętaj tylko, aby nie mówić do siebie zbyt często przy ludziach :), mogą uważać cię za dziwadło.

następna inspiracja
Zobacz również:
Zobacz również:
loading...
następna inspiracja