Idealne zdjęcia telefonem? Poznaj 10 trików!

Idealne zdjęcia telefonem? Poznaj 10 trików!
24Kwi

Chyba nikt z nas nie rozstaje się z telefonem na krok. Oprócz jego podstawowej funkcji, zazwyczaj posiada szereg innych, przydatnych zastosowań- m. in. możliwość robienia zdjęć i to w technologiach dorównującym niejednej dobrej lustrzance. Co jednak zrobić, aby nasze zdjęcia były rodem z najlepszych instagramowych profili? Poznaj 10 trików!

1. Kompozycja

W fotografii to jedna z podstawowych zasad. Jeśli fotografujesz jeden obiekt, najprościej, aby był on skierowany centralnie. Jeśli fotografowany obiekt jest szeroki ustaw aparat poziomo, jeśli w naszej kompozycji przeważają piony- zrób zdjęcie pionowe.

Jeżeli fotografujesz coś na tle, którym w oddali są inne obiekty, pamiętaj, aby nie ucinać tych obiektów, ale łapać je w całości.

Zdjęcie Idealne zdjęcia telefonem? Poznaj 10 trików! #1
źródło: niefart.pl

2. Proste linie

Jeśli na twojej fotografii przeważają elementy poziome, np. drzewa, to ustaw aparat poziomo. Jeśli jest odwrotnie, czyli fotografujesz np. brzeg morza, lepiej jest ustawić aparat poziomo. Zdjęcia pod skosem nie wyglądają dobrze, takie zabiegi najlepiej zostawić profejonalistom.

3. Unikaj cyfrowego zoomu.

Niestety, nawet najlepszy aparat w naszym smartfonie nie ma dobrego zoomu. Do tego typu zabiegów przeznaczone są specjalne obiektywy do profesjonalnych aparatów. Jeśli chcesz, aby fotografowany obiekt był większy, przybliż się do niego w miarę możliwości, ewentualnie wykonaj zdjęcie bez zoomu i popraw je na komputerze- wtedy nasza fotografia mniej straci na jakości.

4. Światło

Niestety, zdjęcia z komórek są często zbyt prześwietlone i zamazane. Aby tego uniknąć nie wykonuj zdjęć w południe- wtedy światło jest najmocniejsze. Ucierpią na tym szczególnie portrety- wiele osób przymruża wtedy oczy i grymasi się, przez co źle wypada na zdjęciach.

Według niektórych fotografów zdjęcia najlepiej jest wykonywać o godzinie 5:00 lub 17:00- nie mówimy ty oczywiście o porze zimowej- śnieg i promienie słoneczne o tej porze roku dają całkiem inne efekty.
Poniżej przykład źle wkonanego zdjęcia:

Zdjęcie Idealne zdjęcia telefonem? Poznaj 10 trików! #2
źródło: niefart.pl

5. Jasność

Oprócz światła ważna jest także jasność zdjęcia. Nie prześwietlaj go- lepiej jest zrobić ciemne zdjęcie i później obrobić je na komputerze za pomocą prostego edytora, niż je prześwietlić- takiego zdjęcia nie da się już uratować.

6. Trzymanie

Jednym z minusów aparatów telefonicznych jest brak dobrej stabilizacji obrazu. Trzymaj aparat pewnie, nie chwiej się. Pomyśl również o statywie lub selfiesticku- obecnie istnieją takie sprzęty, których w ogóle nie widać na zdjęciu.

Zdjęcie Idealne zdjęcia telefonem? Poznaj 10 trików! #3
źródło: https://www.gekkopodstore.com/smartphone-photography-tips-tricks/

7. Czysty obiektyw.

Kolejnym minusem jest brudny aparat.- szczególnie ten w telefonie. Zdjęcia są rozmazane, poplamione i niewyraźne. Zadbaj o to, aby obiektyw był czysty

8. Balans bieli

Większość naszych telefonów posiada opcję balansu bieli- niektóre kolory wyglądają lepiej w ciepłej tonacji, inne- w zimnej. Przed wykonaniem zdjęcia spróbuj pobawić się tą opcją- to daje naprawdę dobre efekty.

9. Zdjęcia seryjne

Warto jest wykorzystywać tą opję przy robieniu zdjęć. Jeśli twój aparat nie ma takiej możliwości rób kilka zdjęć- potem wybierzesz najlepsze.

10. Lampa błyskowa

Zdjęcia z lampą błyskową nie zawsze wyglądają dobrze. Jeżeli nie jesteś profesjonalistą, to zapewne nie potrafisz dobrze jej wykorzystać. Postaraj się robić zdjęcia w dzień lub z dużą ilością sztucznego światła- to da o wiele lepszy efekt.

następna inspiracja
Zobacz również:
Zobacz również:
loading...
następna inspiracja