Nadaj starym rzeczom w domu nowe życie! Poznaj 6 genialnych trików


                    Nadaj starym rzeczom w domu nowe życie! Poznaj 6 genialnych trików
25Mar

Zastanawiasz się nad tym, jak mogłabyś zadbać o środowisko? Odpowiedź jest prosta – naprawiaj, zamiast wyrzucać. Dzisiaj, kiedy poziom życia Polaków nieco się podniósł, wyrzucamy stare rzeczy i wciąż kupujemy nowe. Ilość odpadów wciąż wzrasta, a czym nasze środowisko przestaje sobie dawać radę.

Poznaj kilka trików, dzięki którym nadasz starym przedmiotom nowe życie i zaoszczędzisz sporo pieniędzy.

#Spalone spody garnków i patelni

Po jakimś czasie na spodach garnków pojawia się spalenizna i osad. Podczas gotowania ulatniają się z tego osadu szkodliwe substancje i nieprzyjemny zapach. Zamiast wyrzucać je i kupować nowe wykorzystaj ten prosty trik:

Zwilż spód wodą i natrzyj sodą oczyszczona za pomocą gąbki. Po 10 minutach umieść garnek w wodzie z kilkoma łyżkami octu i pozostaw na pół godziny. Po tym czasie płucz garnek pod bieżącą wodą.

#Brud w zakamarkach deski do krojenia

Zdjęcie Nadaj starym rzeczom w domu nowe życie! Poznaj 6 genialnych trików #1
fot. shutterstock

Jeśli na twojej desce pojawiły się głębokie rysy, a w nich brud użyj soli i cytryny. Posyp deskę gruboziarnistą solą i natrzyj połową cytryny. Pozostaw na 15 minut, a następnie umyj jak zwykle.

#Odświeżanie dywanu

Wymieszaj wodę z octem w proporcji 2:1. Przelej mieszankę do butelki ze spryskiwaczem i spryskaj plamy na dywanie. Przykryj plamy wilgotną szmatką. Włącz żelazko i ustaw moc pary na najwyższą. Przytrzymuj je nad plamą przed pół minuty.

#Nowe życie blachy do pieczenia

Wymieszaj sodę z wodą utlenioną tak, aby powstała gęsta pasta. Natrzyj pastą blachę powstałą pastą i pozostaw na pół godziny. Po tym czasie opłucz blachę wodą i wymyj.

#Białe trampki jak nowe

Zdjęcie Nadaj starym rzeczom w domu nowe życie! Poznaj 6 genialnych trików #2
fot. shutterstock

Składniki:

1 łyżeczka płynu do naczyń

2 łyżeczki sody oczyszczonej

3 łyżeczki wody utlenionej

Wymieszaj składniki i natrzyj mieszanką zwilżone wodą trampki. Po upływie godziny spłucz wodą buty i wypierz je w pralce.

#Zmniejszanie widoczności zadrapań na skórze

Skórzane meble często ulegają zadrapaniom. Jeśli chcesz zmniejszyć ich widoczność natrzyj je oliwą z oliwek. Czynność powtórz kilka razy, aż do uzyskania pożądanego efektu.

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja